II JAARVERSLAG VAN DE VEREENIGING „DIE HAGUE.” omstandigheid, dat onder de drie huizen, welke in aanmerking kwamen voor deze bijzondere plechtigheid er een is, dat der Gemeente toebehoort. Namens de burgerij sprak hij zijn dank uit voor wat „Die Haghe” deed en aanvaardde hij den steen. Vernielden wij tenslotte nog dat voor den tekst der opschriften der gevelsteenen de hulp werd verkregen van Dr. H. T. Colenbrander. De kernachtige en tevens duidelijke woorden zijn zóó gesteld, dat ze de beteekenis van elk der drie mannen uitdrukken, tot ieders gemoed on middellijk moeten spreken en ten allen tijde de herinnering aan dezen gedenkdag zullen opwekken. Een tweede gedenkplaatonthulling had plaats op den i8en September in het gebouw van de Landsdrukkerij. Ditmaal niet door, doch onder de auspiciën der Vereeniging „Die Haghe.” Men bracht er deze aan ter herinnering aan de onafgebroken vriendschap tusschen Amerika en Nederland gedurende meer dan drie eeuwen. Daar ter plaatse was in 1782 het eerste Amerikaansche gezantschap. Vandaar dat „the Albany institute and historical and art society” zich in verbinding had gesteld met de Vereeniging „Die Haghe”, om deze plechtigheid mogelijk te maken. De plaat vertoont o.a. de wapens van de Vereenigde Staten, Nederland, het instituut te Albany en ’s-Gravenhage en het opschrift luidt: 16091913. God zij met ons. In God we trust. In token of more than three centuries of enduring friendship and of the manifold debt of the people of the United States of Amerika to the Netherlands, the Albany Institute and historical and art society gratefully rears this memorial. September 1913. De Heer W. Elliot Griffis, gemachtigde van bovengenoemd instituut en de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten en der Nederlandsche Regeering voerden achtereenvolgens het woord. Er was veel belangstelling en de plechtigheid had een mooi verloop. Een woord van hulde mag in dit verslag niet ontbreken aan den Heer W. P. van Stockum Jr., onzen Penningmeester, die door zijn voordracht over: „Dutch Merchants and sailors of the Past”, de plechtigheid zoo zeer opluisterde. Kan op de vergaderingen en laatstgenoemde plechtigheden met zeer veel voldoening worden teruggezien, minder reden tot tevredenheid is er over de gehouden excursies. De voorjaars-excursie betrof een bezoek aan de Rotterdamsche havens inplaats van aan het slot Loevestein, zooals oorspronkelijk het plan was.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 416