21 JAARVERSLAG VAN DE VEREENIGING „DIE HAGHe”. der circulaires, daarbij een vullen het doel van een oproep gevoegd, waarop de leden in konden uitstapje. En de uitkomst? Ik durf het bijna niet bekennen. Twee antwoorden om het Vredespaleis te gaan zien kwamen in, en dat van 650 leden Vóór U verslag te doen van de werkzaamheden der Vereeniging in het afgeloopen jaar, dienen nog eerst vermeld te worden de lezingen welke Prof. Dr. W. Martin en Dr. H. E. van Gelder hier ter plaatse op 18 December gehouden hebben. Prof. Martin gaf een overzicht over het pas verschenen boek van Luit. Generaal Fabius over Maurits den Braziliaan, den stichter van het Mauritshuis, waarbij spreker in herinnering bracht hoe dikwijls het Mauritshuis het prins Mauritshuis genoemd werd, als of de zoon van den Zwijger er de stichter van ware. In aansluiting aan hetgeen generaal Fabius omtrent den persoon van Johan Maurits meedeelde in zijn boek, gaf Prof. Martin vele bijzonderheden over de bouw van het Mauritshuis en toonde door lichtbeelden duidelijk aan, hoe de oorspronkelijke plannen van Pieter Post waren en hoeveel weelde aan deze vorstenwoning besteed was. Dr. van Gelder hield eene lezing hoe het mogelijk was geweest, dat een zoovele fabrieken in Duitschland en tusschen het porselein, dat hier geheel was en In het nog te verschijnen jaarboek zal een opstel over deze porselein- fabricage van sprekers hand verschijnen. Tot groote teleurstelling én van den spreker én van de aanwezigen konden door het slecht branden van de lantaarn, de werkelijk schitterend geslaagde kleurplaten van de fraaiste voortbrengselen van Haagsch porselein uit het Gemeentemuseum en de verzameling van Baron van Zuylen van Nyevelt, niet geheel tot haar recht komen. Toch was het zeer talrijk opgekomen publiek beiden sprekers recht dankbaar voor hetgeen zij dien avond meedeelden. En nu nog een enkel woord over de andere werkzaamheden. De bewerking der notarieele protocollen werd in het afgeloopen jaar voortgezet, terwijl de lijst van notarissen, wier protocollen bewerkt werden hier volgt over Haagsch porselein, deelde mee fabriek hier kon bestaan naast Frankrijk, leerde het verschil en al gemaakt en beschilderd dat wat hier slechts beschilderd en overgebakken werd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 426