DE BOEKERIJ VAN JOHAN MEERMAN 370 werd overgebracht naar waar Sir Thomas Phillipps Bibliotheek uit ons land, en Engeland naar Middle Hill toen verblijf hield. Dank zij deCatalogus librorum manuscriptorum in Bibliotheca D. Thomae Phillippi A. D. 1837, Impres- sus typis medio-montanis mense Maio 1837 weten wij wat Phillipps uit de Meerman-Bibliotheek verkreeg. Maar al waren de handschriften in handen van een groot verzamelaar geraakt, zij waren er voor de wereld der geleerden bijna onbereikbaar geworden. Meer dan een halve eeuw zijn deze handschriften zoo goed als waardeloos geweest, men wist waar zij waren, maar slechts na zeer groote moeite kreeg men er iets van te zien, terwijl de bibliotheek bovendien steeds in ge vaar verkeerde door insecten (vooral door Anobia) voor goed vernietigd te worden 2). Na den dood van Sir Thomas Phillipps (1872) werd de toestand vooreerst niet beter de erfgenamen bezaten Voortgezet tot het jaar 1871. Een exemplaar van dezen catalogus bevindt zich in de Koninklijke Bibliotheek, door haar voor de be langrijke som van f360eerst in 1888 volledig verworven. Deze catalogus, op een eigen drukkerij, in zeer weinig exemplaren gedrukt, was alleen voor de vrienden van Sir Thomas Phillipps bestemd. 2) Over de middelen die men aanwendde tot bestrijding van dezen vijand, zie men BookLore I, 13 en Centralblatt für Bibliotheks- wesen, II, 35. Um sie abzuhalten empfiehlt es den Kleister mit einer giftigen Substanz zu mischen. Um die bereits ausgebildeten Insecten zu ver- tilgen befolgte Thomas Phillipps ferner folgenden Plan. Anobium striatum legt seine Eier besonders gerne in Buchenholz. Phillipps hat mit frischem und nicht vergifteten Kleister bestrichene Buchen- holzstücke wahrend des Sommers an verschiedenen Orten der Bibliothek deponirt, die Insecten legten ihre Eier in dieselben. Im Winter kriecht der Wurm aus und im Januar bis Marz konnte Phillips an dem Holzmehl oder kleinen Erhebungen bemerken, welche Holzstücke Würmer enthielten. Sie wurden verbrannt. So wurde Anobium in der Bibliothek ziemlich ausgerottet.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1924 | | pagina 404