evenals b. v. onze Spectatoriale geschriften, eerder tot de journalistiek dan tot de literatuur kunnen rekenen al zijn ze dat, in tegenstelling tot de laatstgenoemde, naar de vorm van verschijnen niet; terwijl toch deze in onze literatuurgeschiedenis wel vermeld worden, maar de Physiologies in de franse blijkbaar niet. De volgende opsommingen mogen (o zeker ’n pover surrogaat zijn van ’n meer gedetailleerde bespreking die deze boekjes al was ’t alleen maar om hun groot aantal ongetwijfeld verdienen. Van de uitgevers worden hier genoemdDesloges, Lachapelle et Figuet, Lesage, Raymond-Bocquet, Laisné, Aubert et Lavigne, Charpentier, Illustrators waren: Daumier, Gavarni, Traviès, Mon- nier, Forest, Lacoste, Kolb, Bouillot, Émy, Séraphin, Porret, Markl, Vernier, Valentin, Janet-Lange, Birouste, Mourisset en Trimolet. De Physiologies verschenen deels met de naam van de schrijver, deels onder pseudoniem, deels anoniem, AuteursnamenEdouard Ourliac, L. Couailhac, Étienne de Neufville, Frédéric Soulié, Maurice Alhoy, E. Le moine, E. Bourget, J. Arago, Albert Cler, Émile Marco- Saint-Hilaire, James Rousseau, Ch. Paul de Kock, P. Benard, Louis Huart, Guénot Lecointe, Félix Deriége, Stéphan de la Madeleine, Varin, Sylvius, Charles Mar- chal, Deyeux, Léon de Saint-Framjois, Balzac, Pierre Durand, Delort, C. Philipon, le baron de Lamothe Langon. Ongetwijfeld schuilen hieronder ook al enkele pseudoniemen. Stellig zijn dat de volgende: un vilain masque, une ombre, un nain connu, un autre, une vieille Sibyle, un vieux célibataire, deux cochers de fiacre, l’homme a la longue barbe, un homme de plume, un diplomate. Ten slotte 'n keus uit de onderwerpen (embarras de PHYSIOLOGIE VAN DEN HAAG. 202

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1925 | | pagina 229