PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 95 ding „escorteeren”. Generaal van Reede had dienaangaande, op last van Wellington, reeds de noodige schikkingen ge troffen met den kwartiermeester-generaal baron de Con stant Rebecque. 67a) De zeven zwaar beladen wagens, bevattende de vroegere collectie van Willem V, verpakt in 16 kisten, reden 20 November d.a.v. in plechtigen optocht langs het Plein68), alwaar de prinses-douairière van Oranje69) den stoet niet zonder bewogenheid, vanuit het door haar betrokken logement van Amsterdam, zag voorbijtrekken. Helaas, lang niet alles kwam terug, de Fransche regee- ring beweerde van de 270 stukken uit het zuiden, er slechts 100 te kunnen terugvinden, hoewel het achteraf bleek, dat de overige 170 veilig en wel waren overge bracht naar de musea van Rijssel, Nantes, Toulouse, Marseille, Caen, Bordeaux. 70) Waar nu uit Den Haag in 1795 192 schilderijen werden buitgemaakt en er in 1815 124 terugkeerden, bleven er van de Hollandsche zending niet minder dan 68 achter en zeker niet de slechtste, o.a. een fluweelen Brueghel, twee van Anthonij van Dyck, P. P. Rubens, J. Jordaens, Ph. Wouwerman, J. D. de Heem, J. Mytens, A. van de Velde e.a. De galerij op het Buitenhof werd weder ingenomen en de achtergebleven stukken met de terugkeerende schapen vereenigd, hoewel de onwenschelijkheid dezer behuizing bijtijds werd ingezien. Waar zij slechts indirect verband houden voor de verdere geschiedenis der private Stadhouderlijke Kunst verzamelingen, blijve deze schets beperkt tot de vermel ding van eenige wetenswaardigheden. Nadat reeds geruimen tijd de verzamelingen aan de toenemende eischen waren ontgroeid en een vroeger plan van Februari 1819 om de schilderijen met de bibliotheek,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 108