PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 117 De beschrijving der inrichting vindt men in het nummer van 5 Februari 1821 no. 16. Alvorens nu de uitgelezen boekenschatten van 1 Aug. 1819 tot Februari 1821 over de verschillende zalen ver deeld konden worden, moest het inwendige van het ge bouw eenige noodzakelijke veranderingen ondergaan. Achtereenvolgens konden nu de vertrekken worden ge vuld met statige folianten, lijvige kwartijnen en series van ettelijke octavodeelen, handschriften, miniaturen en andere rariora; kortom alle wetenschappelijke hulpmid delen die bij de beoefening van rechts- en godgeleerde-, van geschied-, taal- en letterkundige, van folkloristische, philosophische en kunsthistorische-, geografische of biblio grafische onderwerpen onmisbaar zijn. Hier hebben de werken des geestes een zetel en zijn de werken van allerlei wetenschap en tijdvakken ondergebracht. Haar contin gent aan haar ongelooflijk rijke verzameling van klassie ken alleen zou haar reeds onze belangstelling ten volle doen verdienen. De doubletten van een serie boekwerken, die een on evenredig groote ruimte innamen werden van 22 Octo ber tot 1 November 1838 in het openbaar geveild. Blijkens den daarvan gedrukten catalogus bedroeg de opbrengst ruim 8000. Bij de aanzienlijke vermeerdering van den boekenschat door aankoop en schenking, werd bij acte van 29 October 1877 het rechts naast gelegen onder dezelfde kroonlijst opgetrokken huis van twee ramen breedte van Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen voor 52.000 aangekocht, alwaar de rijke boekerij van den Leidschen oud-hoogleeraar Mr. J. de Wal, verkregen voor 8000, werd geplaatst. Hoewel gedekt onder één kap en kroonlijst, verdeelde destijds een zware scheidingsmuur de huizinge in twee afzonderlijke

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 130