PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 125 Binnenland- Letterbode van 1795 de in deposito zijnde fondsen van haar en hare dochter en de juweelen van het Vorstelijk Huis, zooals Elias van der Hoeven berichtte, die door het Algemeen bestuur naar Noord-Duitschland was gezonden, om de geallieerden tot spoedige overkomst te be wegen. Zie ook: Die Haghe 1901. blz. 320. 41) Geb. te Vught 10 Dec. 1771, behoorde tot het vijftal dat 12 Juni 1798 het Intermediair Uitvoerend Bewind in handen namen en tot aan zijn ontslag in 1801 Agent van Financiën. Daarin opge volgd door Abbema, volgde zijn benoeming tot Secretaris van Staat onder Schimmelpenninck en Koning Lodewijk. Minister van Finan ciën tot 22 Mei 1809; opgevolgd door J. H. Appelius. Na de inlijving Staadsraad en Intendant-generaal van Financiën en Binnenland- sche Zaken tot Mei 1814. Overleden 13 Juli 1821. Zie J. A. Sillem. De Politieke- en Staathuishoudkundige werk zaamheid van Isaac Jan Alexander Gogel. Acad. proefschr. Leiden. 1864. Gogels prentenverzameling werd eerst 18 April 1850 te Amsterdam verkocht. 42La république frangaise abandonne a Ia république des Provinces Unies des Pays-Bas tous les biens immeubles de la Maison d'Orange, ceus meme meublés et effets mobiliers, dont la république frangaise ne jugera pas a propos disposer. (Mogelijk dat het vrij aanzienlijke te kort, hetwelk deze goederen opleverden, niet geheel vreemd aan deze genereuse decisie was). 43Dit heette nog al welwillendheid van Fransche zijde te zijn, omdat de invoering van een burgerbewapening, in plaats van huurtroepen, op sterken tegenstand stuitte. 44) Op 28 Mei was er al een resolutie van de Provisioneele Representanten van Holland, „waarbij gelast is geworden, al het „gemaakte goud en zilver (excep. Lepels en Vorken) zoo wel „van Collegiën, Godshuizen, als van particulieren in de Publicque „Schatkist te brengen." 45) Het op blz. 149 der N.A. Konst- en voorkomend bericht, spreekt voor zich zelf: „Haarlem 30 October. Nadat, door de Provisionele Represen tanten van Holland, reeds kort na de Omwenteling, besloten was, „alle de beeltenissen der vorige Stadhouderen uit de onderscheidene „vertrekken hunner vergaderplaats in 's Hage te laten wegnemen, „en ingevolge van dit besluit, ook de Portraitten der Prinsen van „Orange, zo op het behangzel, als voor de beiden Schoorstenen der „zogenaamde Treveskamer, deels overschilderd, deels uitgenomen „waren; heeft men onlangs de Schoonsteenvakken op nieuw gevuld;

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 138