IN MEMORIAM C. H. PETERS 4 Zelfs wie hem, als de schrijver van deze regelen, slechts de laatste tien jaren van zijn bijna 86-jarig leven heeft gekend, moet onder den indruk van zijn sterke per soonlijkheid, van zijn tot het laatst zoo levendigen geest zijn gekomen. Misschien was wel de meest opvallende zijner eigenschappen, dubbel opvallend bij een man van zoo hooge jaren: zijn geestdrift. Die was het, welke zijn bezoeken steeds tot een feest maakte, welke telkens weer opnieuw verraste. Peters zat steeds vol oorspronkelijke ideeën, die hij met ongekend enthousiasme wist voor te dragen. Dikwijls waren zij tegen nuchtere kritiek en dagelijksche werkelijkheid niet bestand, maar hoe vaak hebben zij bevruchtend gewerkt! Wie met Peters samen arbeidde kon onmogelijk inslapen. Vandaar ook, dat hij in besturen en commissies van zoo groote waarde was. Wie op 4 Januari 1927 in Pulchri Studio de huldiging op Peters’ 80en verjaardag heeft meegemaakt, heeft hem in volle kracht gezien. De uitvoerige toespraak toen door hem gehouden, zal wie haar hoorde niet licht uit de her innering gaan. Daarin kwam Peters’ geestdrift, zijn humor geheel te voorschijn. Hij was niet zonder kritiek op anderen en deze kritiek hield zelfs voor de meest hoog- geplaatsten niet op. Blind autoriteitengeloof was niet een van Peters’ eigenschappen. Maar zijn kritiek was nimmer onrechtvaardig, altijd geestig, zij kwetste niet en het was een genot naar haar te luisteren. Peters’ vurige, enthousiaste geest is tot het laatste toe ongebroken gebleven. Leed en tegenslagen, die ook in zijn ouderdom in ruime mate zijn deel zijn geweest, kon den dezen geest niet buigen; juist zijn geestdrift hield hem staande. Wie het voorrecht heeft gehad dezen uitzonderlijken mensch te kennen zal hem nimmer kunnen vergeten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 13