PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 133 S7) De zich op het Loo bevindende boekerij werd aan plunde ring prijs gegeven. Een zeer zeldzaam werk, de eerste druk van „The New Testament, Translated into the Indian language (by J. Eliot) Cambridge, 1661, 4h", uit deze bibliotheek, werd op 25 Januari 1795 gestolen, en bevindt zich thans in de John Carter Brown library te Providence (Rhode Island). Zie: Het Boek, le jaarg. 1912, blz. 208. 88) Werken der Maatschappij Ned. Letterkunde te Leiden 1869 70, p. 665. S9) Bilderdijk had bedankt. 82) Bullet. Ned. Oudheidkundige Bond 1913, p. 78 yv. 83Het proces-verbaal van 18 Maart 1812 van inbezitname der openbare gebouwen, behelst het volgende: „Mr. Pieneman nous a „déclaré que ce batiment (op de Prinsegracht, te voren bewoond „door den president van het Keizerlijk Hof Mr. Reuvens, in Maart „1802 Raadsheer en Agent van Justitie) avoit été affecté a son „logement, en qualité de professeur de dessin prés de l’ecole d’artil- „lerie et de génie, par decision de S. M. le Roi d’Hollande en date „du 24 Juillet 1809, sans retribution et qu’il avoit continué d'en „jouir depuis lors la quelle decision nous a été communiquée”. In 1818 werd deze woning verhuurd aan C. Asser. 84) Reeds na de overbrenging der geroofde kunstschatten naar Parijs bleek, dat zij slecht geconserveerd werden. Een ooggetuige, die begin 1797 het Louvre bezocht, zag dat men daar bezig was aan de uitbreiding der Grande Galerie, bestemd voor de plaatsing uit de aan Frankrijk onderworpen landen, ontvoerde schilderijen. Bij de ontpakking of bij het afnemen der Hollandsche stukken, blijkt men nog al ruw te werk zijn gegaan, althans bij den Stier van Potter constateerde de schilder-bezoeker in het midden een gat of winkelhaak, veroorzaakt door een groote spijker (de be schadiging is nu nog zichtbaar). De schilderijen lagen in de galerij door elkaar te midden van steenen en metselaarsgereedschap. In 1798 was de restauratie gereed en werden met groot vertoon de schatten ingehaald, door den Corsikaan uit de Italiaansche musea als oorlogstropheeën medegebracht. Zie de Konst- en Letter bode 1796, blz. 17 en 202. 85) Wegens zijn benoeming tot Directeur der Koninklijke Acade mie van Schoone Kunsten ging hij naar Amsterdam. 86) Zijn vader kwam uit Brussel. Hij zelf werd 9 Juli 1780 in ondertrouw opgenomen met Johanna Elizabeth Moutz uit Delfshaven. S7) De zich op het Loo bevindende boekerij werd

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 146