NOG MEER OVER BOAS 137 „tot tijd van deze of gene heb vernomen is van lieverlede „uit mijn geheugen gewischt en met moeite breng ik mij „nauwelijks het volgende voor den geest: „Dat tijdens het verblijf van Keizer Jozef te s-Hage H.D.Z. „ons huis met zijne tegenwoordigheid heeft vereerd en met „onzen overgrootvader (Tobias Boas) arm in arm op de „parade gewandeld heeft, en eenmaal was het wachtwoord „„BOAS". „Is door Koning Stanislas Augustus aan onzen overgroot vader het aanbod gedaan om een zijner kinderen tot zich „te nemen, met welk oogmerk weet ik niet. „Zeer flauwelijk herinner ik mij gehoord te hebben, dat „wanneer zich onze gemelde overgrootvader te Amsterdam „bevond, hij steeds met onderscheiding door de regeering „werdt ontvangen meer weet ik er niet van Is de „Koning van Zweden werkelijk meer dan eens bij ons aan „huis geweest, eenmaal heeft hij aldaar een collation gebruikt „en is te dezer gelegenheid het huis zeer fraay geïllumineerd „geweest, terwijl het gantsche Hof van den toen regeerende „stadhouder de illuminatie is komen zien. „Doch om welke reden de Koning ons met een bezoek „vereerde is mij geheel onbekend, waarschijnlijk geldelijke „aangelegenheden of wel pure courtoisie. „Ik herinner mij ook gehoord te hebben dat onze groot vader aan Prins Willem V in zeker critike oogenblik „300 tonnen gouds renteloos ter leen gegeven heeft „Ook herinner ik mij in mijn jeugd gezien te hebben een „perkament inhoudende de benoeming door zekeren Hertog „Carel van Nassau van onzen grootvader Simeon tot des- „zelfs Hofbankier. „En daar waarde vriend, alles wat ik mij van de voor- „malige grootheid van ons huis kan herinneren. Ik gevoel „mijn hart pijnlijk benauwd wanneer ik bedenk wat wij ge- „weest zijn en wat wij hadden kunnen blijven. Papieren heb „ik volstrekt niet, heb die ook nimmer gehad, de hemel weet „hoevele belangrijke stukken verloren zijn geraakt hoe- „vele als het ware baldadig zijn vernietigd alles weg, „eer, aanzien, rijkdom, niets is overig gebleven, dan de „treurige herinnering aan voormalige grootheid. „Deze weinige regelen zullen U overtuigd houden met hoe „veel belangstelling ik de zaak in questie beschouw, doch

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 151