i 'I VIJFTIG JAAR „HAAGSCHE COURANT" 149 het eerste nummer werd een Haagsch blad te buitenland een zeer grondige opleiding in het vak zijns vaders genoten. In Duitschland en Zwitserland was hij werkzaam geweest in verschillende van de grootste uit geversmaatschappijen en courantendrukkerijen en, scherp opmerker als hij was, nam hij van al die grooten in het vak zóóveel over, dat hij na eenige jaren met een belangrijke dosis kennis naar ons land kon terug keeren. Maar wat moest hij doen? Het bedrijf te Leiden, waar zijn vader nog den scepter zwaaide, bevredigde hem niet in allen deele, omdat het eigenlijke dagbladwezen hem meer aan trok, te meer, waar het afgeschafte dagbladzegel zulke wijde perspectieven voor de uitgave van een courant opende. Dien kant wilde hij het liefste uit en dien kant zóu hij ook uit gaan in de toekomst. In Rotterdam was het, dat de jonge Sijthoff zijn eerste arbeidsveld vond. Daar had zijn vader het „Rotterdamsch Nieuwsblad” opgericht en A. Sijthoff werd er tot direc teur benoemd. Dit bedrijf, waarvoor hij technisch den grondslag legde, zou later, door zijn broeder Cornelis Sijthoff op voorbeeldige wijze geleid, eveneens tot een groot dagblad worden. Maar zijn eigenlijke levenswerk zou A. Sijthoff toch elders vinden. Een eigen courant was zijn streven en daarom richtte hij zijn blik op Den Haag; daar meende hij, dat een nieuwe courant een goede kans tot slagen zou hebben. Hij zeide derhalve Rotterdam vaar wel en toog naar Den Haag. Zijn doel was, den Hagenaars geven, dat „kwam mededingen publiek naar een lijken haard”, zooals in een voorwoord van gezegd. De journalist A. Vas Dias werd benoemd tot hoofd naar de gastvrijheid van het groote bescheiden plaatsje aan den huise-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 163