VIJFTIG JAAR „HAAGSCHE COURANT” 150 redacteur en zoo kon het eerste nummer (in veel kleiner formaat dan het tegenwoordige) het licht zien. In een Jaarboek van „die Haghe” behoef ik niet te vertellen, hoe het Den Haag van 1883 verschilde van dat van 1933 en evenmin hoe groot de verrassing was, toen daar plotseling in den jare 1883 de tienduizenden proef nummers van een nieuwe courant de stad in gingen. Het was een sensatie. En hoewel niet al die 10.000 exemplaren met één slag evenveel abonné’s veroverden, bleek toch al gauw, dat A. Sijthoff een juisten blik had gehad. Zijn poging slaagde volkomen, want de nieuwe courant ging er reeds dadelijk wat men noemt „in” .De Hagenaar had pleizier in de „Haagsche Courant”, die frisch geredigeerd tientallen, spoedig honderdtallen abonné’s kon inschrij ven. De jonge uitgever, die natuurlijk wel op succes had gehoopt en óók gerekend, zag zijn verwachtingen dan ook verre overtroffen. De abonné-aanwas bleef steeds gesta dig doorgaan en het was waarschijnlijk met rechtmatigen trots, dat de directeur-uitgever reeds op den 5en Septem ber 1883, dus enkele maanden na de verschijning van het eerste nummer, een mededeeling kon afdrukken van den volgenden inhoud: „dat door de groote vermeerdering van het aantal ge- abonneerden het in den laatsten tijd niet altijd mogelijk was, de „Haagsche Courant” des avonds tijdig te doen bezorgen. Om aan de billijke wenschen van het publiek tegemoet te komen heeft de uitgever besloten tot aan schaffen van nieuwe groote persen, die over veertien dagen in werking zullen komen en waarmede de aan zienlijke oplage binnen zeer korten tijd kan worden gedrukt.” De moderne krantenman kan, als hij een dergelijk be richt weer leest, eigenlijk een glimlach niet onderdrukken. Een vergelijking met de moderne rotatiereuzen, met hun

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 164