I I VIJFTIG JAAR „HAAGSCHE COURANT” 152 in botsing met die van de „Haagsche Courant”. Het was namelijk voor de laatste een levensvoorwaarde, zoo spoe dig en zoo geregeld mogelijk te verschijnen en daaraan ontbrak dikwijls veel. Wilde de uitgever dus den toevloed van abonné’s niet zien stuiten, dan moest daarin ten spoe digste verandering worden gebracht. Derhalve was een eigen drukkerij noodig! Dan zou men baas in eigen huis zijn en kon alle energie worden aangewend voor het dagelijksche product: de „Haagsche Courant”. Het was een groote en belangrijke stap, die eerste! Zou er werkelijk geen sprake kunnen zijn van een verkeerden stap? A. Sijthoff, die zoo vastberaden die eerste schrede had gezet zou ook de volgende nog doen en met succes. Men vestigde zich in het pand Wagenstraat 51. Natuur lijk was de nieuwe inrichting nog zeer bescheiden, doch men was desalniettemin in staat beter de vleugels uit te slaan en tevens kon een lang gekoesterde wensch van Albert Sijthoff in vervulling gaan, n.l. vergrooting van het formaat. Nog binnen het jaar, op 19 Februari 1884, werd van deze uitbreiding op zeer veelzeggende wijze aan den lezer mededeeling gedaan: „Voor de geboorte van ons papieren kindje was een luurben aangelegd berekend op een pasgeborene. Alles in het klein. De voorspoedige ontwikkeling van de kleine Hagenaarsche, haar levensvatbaarheid, haar welvolbrachte tandjesperiode maakten maatregelen noodig om in haar groeikracht te voorzien”. Het geeft wel een duidelijken indruk van den zeer snel len groei in het eerste jaar van zijn bestaan! Trouwens: men kan, al bladerend in de „leggers” (technische be naming van de ingebonden kwartalen) toch niet ontkomen aan den voortdurenden indruk van bewondering voor de energie en den juisten blik, waarmede de telkens noodig

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 166