VIJFTIG JAAR „HAAGSCHE COURANT” 153 gebleken veranderingen en uitbreidingen worden tot stand gebracht. Steeds bleef men veranderen, probeeren en verbeteren. Ik noteer bijvoorbeeld 15 December 1885 (het volgende jaar alweer) opnieuw een vergrooting van het formaat. Nu was weliswaar vergrooting van formaat in die jaren, toen men algemeen nog op kleine, eenvoudige snelpersen drukte, een veel minder kostbare en minder omvangrijke verandering dan het heden ten dage zou zijn, nu de rotatiemachines gebouwd worden voor een onveranderlijk formaat, doch voor degenen, die toen de leiding hadden, bleven in hun tijd de veranderingen even gewichtig. Het waren juist die rotatie-machines, welke een gewel dige revolutie in het courantenbedrijf zouden te weeg brengen. Door den roteerenden druk waren deze nieuwe vindingen der techniek in staat, in veel korter tijdsbestek een belangrijk grooter oplaag te drukken. Natuurlijk was Albert Sijthoff, de uitnemende techni cus, één der eersten in den lande, bij wien zoo’n nieuwer - wetsche machine werd gemonteerd. Dan eerst kon men den wassenden vloed van nieuwe abonné’s, die niet scheen te verminderen, het hoofd bieden. De nieuwe rotatiepers kwam en men haalde even vrijelijk adem. Het zou blijken, slechts „even” te zijn. De nieuwe uit breiding, de vergroote drukcapaciteit, scheen nieuwe en nog grootere successen tengevolge te hebben. Zelfs werd het perceel Wagenstraat 51 te klein; men puilde er letter lijk uit. De zetterij moest worden uitgebreid, omdat vooral op Vrijdagen en Zaterdagen niet meer kon worden vol staan met de uitgifte van een courant van acht pagina’s. De winkelier had, via de „Haagsche Courant”, den weg gevonden tot grooter bekendheid en dus grooter afzet en dit feit weerspiegelde zich in verscheidene advertenties. Meer en meer zag de zakenman in, dat de „Haagsche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 168