VIJFTIG JAAR „HAAGSCHE COURANT” 158 en ook niet bereid. Speciaal tegen den avond en op de spitsuren kon zij onmogelijk zooveel extra-capaciteit leve ren. Zij adviseerde derhalve de „Haagsche Courant” om voor eigen gebruik maar liever een eigen centrale te bou wen. Zoover was het dus gekomen! Wilde men gaan uit breiden, prachtig, doch dan moest men zelf stroom op wekken. Natuurlijk dacht de voortvarende directeur van de „Haagsche Courant” er niet aan om zich door dezen tegenslag den verderen weg af te doen snijden. In een gedeelte van den tuin achter perceel Wagen straat 26 vond men een geschikte plaats om er de noodig geworden electrische centrale te bouwen. Met bekwamen spoed werd deze bouw voltooid, gasmotoren geplaatst en van dit oogenblik af was men niet meer afhankelijk van de stedelijke voorziening. Het ligt in de lijn der ontwikke lingsgeschiedenis, dat bij het voortschrijden der techniek ook deze afdeeling telkens moderniseering behoefde. De oorspronkelijke gasmotoren hebben reeds lang plaats ge maakt voor Dieselmotoren, welke op hun beurt weer zijn vervangen door de allernieuwste typen, die thans met onnavolgbare nauwkeurigheid steeds bedrijfszekerheid waarborgen. Is het wonder, dat, toen onder zulke omstandigheden het jaar 1908 naderde, de directie met opgewektheid het 25-jarig bestaan wilde herdenken? Uit een artikel, dat ter gelegenheid van dit jubileum verscheen, licht ik het volgende: „In 1883 op 23 April, ging de directie er trotsch op, dat zij toen al, voor een stad met 120.000 inwoners, 15 kran tenbezorgers noodig had; thans (1908!) gaan er naar de verschillende wijken der gemeente met haar 250.000 zielen 200 bezorgers. (In 1933 is het cijfer van 425 bezorgers bereikt op een zielenaantal van 450.000).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 175