INTERNATIONALE FIGUREN 170 het isolement, althans van internationalen aard, werd ver lost, is te danken aan Mr. T. M. C. Asser, den man, die bij zijn afscheid van de Amsterdamsche Hoogeschool erkende, dat de schepping van het internationaal privaat recht door hem als zijn levenswerk werd beschouwd. Inderdaad heeft Asser dit internationaal privaatrecht uit het niet geschapen, al kon hij steunen op voorbeelden van lang verleden en van recenten datum. En datgene wat zelfs den machtigen, zij het ook jongen Italiaanschen Staat bij monde van zijn Minister Mancini niet gelukte, verwezenlijkte Nederland. De voornaamste Mogendheden van Europa, met uitzondering van Groot-Brittannië, dat aan dezen voor-oorlogschen arbeid niet deelnam, waren ter conferentie vertegenwoordigd, en de resultaten strekten zich na 1904 over bijkans geheel het oude werelddeel uit. Asser werd, reeds dadelijk bij het bijeenkomen der eerste conferentie, als de aangewezen voorzitter beschouwd, maar om zich heen verzamelde hij gedelegeerden, van wie sommigen tot de besten op hun gebied behoorden. Wij laten de beide mannen, die in dezen arbeid Asser in het bijzonder terzijde hebben gestaan, den Franschen hooglee- raar Renault en den Russischen jurist Von Martens, even ter zijde. Duitschland, dat aanvankelijk door Von Secken- dorff werd vertegenwoordigd, bracht in 1900 en later den zoo bekenden jurist Kriege ten tooneele. Oostenrijk zond voor de beide deelen der Donau-Monarchie gescheiden delegaties, terwijl van Deensche zijde reeds dadelijk Prof. Matzen, die later in het Permanente Hof van Arbitrage zou plaats nemen, ter conferentie kwam. Van Italiaansche zijde treffen de namen van een Prof. Gusinato, maar ook reeds spoedig van Pierantoni; België werd nevens den gezant te 's-Gravenhage door den bekenden advocaat van Cleemputte vertegenwoordigd, terwijl Zweden en Noor wegen, ook vóór hun scheiding, afzonderlijke delegaties

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 188