IN HAAGSCHE OMGEVING 173 was de bijeenkomst, die in de Eerste Kamer plaats had. Daar van den heer Rahusen, de jaarlijk- de Interparlementaire Unie bijeen, Van geheel anderen aard 1894 in de zaal van i' kwam, onder leiding sche conferentie van begroet namens de regeering door den toenmaligen Minister-President, den heer van Houten. De Interparle mentaire Unie bestond nog slechts korten tijd; zij was, dank zij het initiatief van den zoon van den grooten Glad- als één gerekend en hebben eigenlijk niet anders gemeen dan dat ze voeren tot eenzelfde resultaat. Want waar het codificeeren van den oorlog beteekent wetten en voorschriften te geven, die de verschillende omstandig heden op het oorlogsterrein althans gedeeltelijk beheer- schen, daar wijst dit tegelijkertijd aan, dat mogelijkheid bestaat van overtreding van zulk verbod. Doch het humaniseeren van den oorlog heeft betrekking op een vooruit in internationalen zin uitgevaardigd verbod tot gebruik van bepaalde wapenen, tot invoering van be paalde vernietigingsprocédés. Aan deze tweeledige ge dachte verbond Von Martens de zekere overtuiging, dat alleen dan een overwinning van de arbitrage zal kunnen komen, wanneer er recht is ook tusschen de volken; recht, waarnaar de internationale rechters kunnen recht spreken. Moge hij in 1899 meer invloed hebben ont wikkeld dan in 1907 het geval was, in beide gevallen was hij de feitelijke leider der Russische delegatie. Maar in 1907 eerde men Von Martens met het presidium der vierde Commissie, aangewezen om te geraken tot een oplossing in de tal van belangrijke, maar ook hoogst moeilijke vraagstukken van zeerecht, waaruit deze Com missie zich redde met wel een groot aantal overeenkom sten, die echter de hoofdzaken voor het meerendeel onbeslist lieten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 191