IN HAAGSCHE OMGEVING 179 den tuin van was dan tal tot tafel ging arbitrage en bemiddeling, welke zich later als de be langrijkste ontpopte, neen hij was een der voornaamste motoren om tot het welslagen bij te dragen. Menigmaal is het geschied, dat de lunch door de gedelegeerden in het Huis ten Bosch werd gebruikt, en het van malen Léon Bourgeois, die van tafel om een door hem uitgewerkte compromis gedachte ingang te doen vinden. Bourgeois, naar uiter lijk en innerlijk een Fransch type, werd tweemaal ge durende de Haagsche Conferentie naar Parijs geroepen; beide keeren in verband met de kabinetscrisis, in Frank rijk uitgebroken. Wat gaarne had men niet gezien, dat Bourgeois de taak op zich had genomen, die tengevolge van zijn weigering aan Waldeck Rousseau is ten deel gevallen; de taak, die culmineerde in de beëindiging van het Dreyfus-proces en de opruiming van de droevige resten. Maar Bourgeois wenschte op dat oogenblik geen ministerszetel; Bertha von Suttner verhaalt ons, dat hij zich te levendig voor den gang van zaken te 's-Graven- hage interesseerde, en uit het interview met wijlen den heer van Karnebeek blijkt, dat deze insider een volkomen gelijk inzicht had. Bourgeois heeft niet slechts in de Commissie, aan de arbitrage gewijd, een overgroot aan deel gehad, maar hij heeft het ook gehad bij de ont- wapeningsdebatten. Zijn welsprekendheid echter heeft hij in het bijzonder kunnen ontwikkelen toen de tegen stand van de Balkanstaten moest worden overwonnen tegen twee beginselen, neergelegd in de artikelen 9 en 27 van het Haagsch Verdrag van 1899. Krachtens artikel 9 werd besloten tot de instelling van internationale Commissiën van onderzoek; artikel Tl gaf aan de onderteekenaars de bevoegdheid in bepaalde ge vallen de aandacht van twee geschilvoerende Mogend heden op het bestaan van het Permanente Hof van Arbi-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 197