INTERNATIONALE FIGUREN 182 matieke carrière mogelijk ware geweest. Zoodanig ves tigde hij èn in de Kamer èn daarbuiten de aandacht op zich, dat hij als tweede gedelegeerde naar 's-Gravenhage werd gezonden. d’Estournelles nam hier een belangrijke plaats in, vooral in alle die debatten, die op arbitrage en bemiddeling betrekking hadden. Hij toonde zich niet alleen jurist van kwaliteit, maar een man, wiens samen werking met Léon Bourgeois vooral daarom zoo goede vruchten afwierp, wijl hij in dezelfde richting van het bereikbare streefde. Wie van de Haagsche debatten ken nis neemt, vindt den naam van d’Estournelles de Constant niet zoo heel veel malen onder de sprekers, die groote redevoeringen hielden, al was hem, gelijk ook later ge bleken is, de gave van het woord geenszins vreemd. Maar hij was een dergenen, die zijn kracht zocht in den zgn. kleinen arbeid; die in de arbitrage-commissie temeer het Fransche standpunt nauwlettend had te verdedigen, wijl Bourgeois door het presidium volkomen in beslag werd genomen. Zoo is het ook d’Estournelles geweest, die het Fransche voorstel betreffende artikel 27 ontwierp, ver beterde en in alle kringen besprak; zoo is het d'Estournel- les geweest, die tijdig was gewaarschuwd ten aanzien van den tegenstand, die tegen art. 9 van de zijde der Balkan- staten zou worden geboden; zoo was het opnieuw d'Es- tournelles, die, overigens hier met begrijpelijke voorzich tigheid, een bemiddelende rol vervulde in de zoo delicate aangelegenheid van Duitschland’s aanvankelijke weige ring om toe te treden tot het Permanente Hof. Met de Russen heeft d’Estournelles behoord tot de voorstanders van de gedachte van verplichte arbitrage, zij het ook aan vankelijk op zeer bescheiden schaal. Bertha von Suttner, die met hem correspondeerde, voordat de Conferentie bij eenkwam, verhaalt, dat hij zich optimistischer toonde dan zij zich durfde uiten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 200