IN HAAGSCHE OMGEVING 183 Trouwens, dat het Haagsche Permanente Hof in 1902 in werking kon treden, zij het ook slechts langzaam en geleidelijk, d’Estournelles is er voor aansprakelijk te stel len. Hij liet niets na om het voorloopig doode Haagsche instrument tot leven te wekken; zijn aandrang, ook tijdens zijn verblijf in Amerika uitgeoefend, is het geweest, die President Roosevelt ertoe bracht om in 1902 een ietwat latente zaak tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, betrekking hebbende op kerkelijke aanspraken in Cali- fornië, voor het Haagsche Hof te brengen en te doen be slissen. Eén schaap eenmaal over de brug, volgden er meerdere, hetgeen intusschen aan de verdienste van d’Es tournelles niets te kort doet. Veel heeft hij gereisd teneinde de arbitrage-gedachte te propageeren; zijn bezoek aan Amerika was een groot succes. d’Estournelles heeft ook in de Fransche parlementskringen de arbitrage gepropa geerd; de parlementaire groep ter bevordering daarvan geschapen; hij heeft aan de vredesgedachte op de scholen aandacht geschonken, en hij was een dergenen, die naar Duitschland ging, waar hij in 1904 door den Duitschen Keizer te Kiel werd ontvangen. Den Haag zag hem in 1907 terug, en aan den Den Haag is zijn overlijden in 1924 ten nauwste verbonden. Want toen het Hoofdbe stuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede”, in verband met de voorgenomen 25-jarige herdenking van de beteekenis van het „Haagsche werk” voor Nederland, in dat jaar eene plechtigheid organiseerde, moest het ervaren, dat de overlevenden van beteekenis uit 1899 klein in getal waren. Toen d’Estournelles toestemde dien mid dag in de Ridderzaal te spreken, wist men tevoren, dat men een dergenen zou krijgen, die het best de beteekenis der Vredesconferentie beseften. Maar helaas, slechts twee dagen voor dien 18en Mei 1924 rukte de dood hem nog onverwachts weg. In zijn laatste oogenblikken droeg hij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 201