INTERNATIONALE FIGUREN 188 der een gemeenschappelijke taak verrichtten; een ge meenschappelijk stuk belangrijk werk tot stand trachten te brengen, en die in gevallen, dat tegenstand tegen het ontwerp bleek, elkander steunden als vormden zij in wer kelijkheid eenzelfde college. Als de heer van Karnebeek in 1924 zijne herinneringen aan het Haagsche werk ophaalt, komt ook hij onmiddellijk op dit Comité d’Examen terug: schetst hij niet alleen de bekwaamheden van de leden, die met hem in dit Comité zitting hadden, maar legt hij nadruk op den geheel bijzonderen geest, die in hun midden heerschte en tot het einde toe is blijven heerschen. Léon Bourgeois, die zich het presidium van dit kleine Comité voorbehield, was er kon het ook anders? de ziel en de werkelijke leider van. Duitschland bezat in Prof. Zorn een vertegenwoordiger, die wellicht menigmaal verder ging dan de geest zijner instructies hem voorschreef, doch die door de samenwerking met zijne collega’s in die rich ting onweerstaanbaar werd gedreven en die zeker met meer plichtsgevoel dan overtuiging den Duitschen tegen stand tegen het Permanente Hof inleidde, al behoorde hij anderzijds tot degenen, die inderdaad een begin van ver plichte arbitrage te vroegtijdig achtten. Amerika had er den heer Holls in, die niet zoo welsprekend was, maar uit nemend wist te redigeeren. Frankrijk had er naast zijn president den heer d’Estournelles de Constant; Engeland den eersten gedelegeerde Sir Julian Pauncefote, die ook zelf het Engelsche ontwerp voor een Permanent Hof had ingediend en verdedigd; Italië Graaf Nigra; Rusland Von Martens; Oostenrijk Lammasch, die voor het eerst zich bewoog op een gebied, waarop hij later zoo groote be kendheid zou verkrijgen; Zwitserland den heer Odier, van huis uit militair, die zich echter in dit gezelschap uit nemend thuis gevoelde. Het is echter meer nog dan aan een dezer leden aan het Belgische lid ridder later baron

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 206