IN HAAGSCHE OMGEVING 195 begon met de zuiver technische ontwikkeling der vuur wapenen, ook op het doek, in beeld te brengen; hij toonde b.v. aan, dat de wapenen van 1899, waren zij in den Fransch-Duitschen oorlog toegepast, de verliezen vier maal zoo groot zouden hebben gemaakt; dat het allernieuwste model de verliezen in het dertienvoudige zou hebben gedreven. Caprivi gewaagde eens van den waanzin der getallen; Bloch tooverde zijn hoorders reeds toen een front voor oogen, dat 800 a 1000 K.M. breedte zou hebben, en dat toen zelfs de militaire des kundigen onmogelijk rekenden! Hij bracht uitspraken van mannen als Von Haseler en Von der Goltz naar voren, waaruit niet anders te concludeeren viel dan dat een oorlog in dezen tijd moest eindigen met totale uit putting en vernietiging. Hij zette ten opzichte van den zee-oorlog uiteen, dat het onmogelijk zou zijn den over- zeeschen handel te beschermen; dat zelfs Engeland den noodigen toevoer niet zou kunnen verkrijgen en zoo doende genoodzaakt zou zijn den oorlog te staken. De oorlog der toekomst zou ontzettende rampen over de menschheid brengen, tengevolge van de beginselen naar welke hij vooral ter zee zou worden gevoerd en van de ruwe daden, die daaruit zouden voortspruiten. Wil men nog zeggen, dat deze woorden van Bloch, in Diligentia gesproken, niet bewaarheid zijn geworden? Bloch heeft later den stoot gegeven tot het Oorlogs- en Vredes- museum te Luzern, dat gelegen was onmiddellijk nabij het station. Het is daarmede een beetje vreemd geloo- pen, ook tengevolge van het wisselend inzicht, dat de stad Luzern jegens dit initiatief toonde. De opzet van dit museum was gelijk aan dien van Bloch’s boeken en voordrachten: wie in dit museum dacht slechts den vrede te ontmoeten, stuitte tot zijn verwondering telkenmale op technisch militaire voorstellingen en beelden. Want

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 213