INTERNATIONALE FIGUREN 196 von Bloch voelde zich als technicus en wilde aantoonen, dat de oorlog onmogelijk zou zijn; dat men geen schatten voor hem moest weggooien. Hij heeft zich slechts in den graad van waanzin der volkeren vergist! Maar het centrum van den vredeskring om de Confe rentie vormde Bertha von Suttner. Het was niet het eerste bezoek van deze merkwaardige vrouw aan onze residentie. Gravin Kinsky van zichzelf, behoorende zoodoende tot den Oostenrijksch-Boheemschen adel, als schrijfster ge rekend tot de Duitsch-Boheemsche literatuur. Van een arm geslacht in den tijd, dat vrouwen nog geen betrek kingen waarnamen. Wat bleef haar anders over dan ge zelschapsdame te worden van de dochters van het adellijk en rijke geslacht der Suttners! Maar die dochters hadden een broer, Arthur Gundacar, en tusschen haar en dezen jongen man vatte de liefde vlam. Zij hebben geprobeerd die liefde, die geen toekomst scheen te bieden, uit te roeien, maar zij slaagden niet. Zij trouwden in het geheim, brach ten de eerste jaren door bij kennissen in den Kaukasus en aan de boorden van de Zwarte Zee, waar zij intellectueel werk vonden om in hun onderhoud te voorzien. Daar werd Bertha von Suttner schrijfster, schrijfster in een licht en mondain genre, dat voor dien tijd zijne aantrekkelijkheid bezat. Daar rijpte, naarmate haar pacifistische overtuiging toenam, haar voornemen om „De Wapens Neer” te schrijven. Er waren er, ook in het ’s-Gravenhage van die dagen, die in dezen roman, uit het hart gevloeid en ge schreven, een eigen levensboek der schrijfster zagen. Zij konden, gelijk Bertha von Suttner in het dagboek, dat zij van de Haagsche Conferentie heeft aangehouden, ge tuigde, spoedig worden gerustgesteld. Bertha von Suttner trok het zich zeer aan, dat de anarchisten van die dagen onder leiding van Domela Nieuwenhuis, Luitjes en ande ren, een meeting bijeenriepen, waarop genoodigd werden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 214