INTERNATIONALE FIGUREN 198 zakelijke kennis. Maar Bertha von Suttner wist de lippen van zelfs den zwijgzaamsten staatsman te openen; zij was vrouw en kon op dien grond meer vragen dan anderen zonder onbescheiden te zijn! Zij verkeerde met velen, zij had er in den loop van haar druk en werkzaam leven velen leeren kennen. Vandaar dat tusschen de regels door menige indruk werd opgevangen, die van belang is. Bertha von Suttner heeft wellicht met wat te groote open hartigheid kleinigheden uit het dagelijksch leven in dit dagboek verteld. Zij heeft figuren uit de Haagsche society op vriendelijke, maar door hen of haarzelve niet altijd in gelijke mate gewaardeerde wijze besproken. Zij heeft aan kleine gevoeligheden geraakt, die zij met wat tact had kunnen vermijden. Maar haar boek geeft een levendig beeld van het Den Haag dier dagen, van het komen en gaan der groote mannen, die toen nog slechts door hun vrouwen werden „vergezeld”. Dezelfde Bertha von Sutt ner was er in 1907; zij vierde een laatste, onvergankelijke glorie, toen in 1913 het internationaal Vredescongres voor het eerst te ’s-Gravenhage plaats had. Zij was toen het middelpunt der belangstelling; zij was opgewekt en vroolijk en voorzag het komend onheil zeker niet. Op den avond van het welkomstdiner in het mooie Kasteel Oud- Wassenaar zat zij naast den voorzitter en den vertegen woordiger van Prins Albert van Monaco; zij danste dien avond, al ging het moeilijk, met de jeugd. Het Vredes congres beschikte over pages, aardige behulpzame jonge meisjes, waarvan er twee persoonlijk aan Bertha von Sutt ner waren toegevoegd. Waar zij kwam, genoot zij onder scheiding. En een wensch van haar werd ongetwijfeld vervuld toen, in zekeren zin a l’improviste op den avond, dien ook aan dit Congres de gastvrije Directie van Zee bad Scheveningen aanbood, aan haar en aan haar Fran- sche en Engelsche collega’s Arnaud en Green de gelegen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 216