INTERNATIONALE FIGUREN 206 alle delegaties een passend verblijf te vinden, waarbij nog diende rekening gehouden met de aanwezigheid van tal van voorname vreemdelingen, met de vredesbeweging in nauw verband staande. De aanmerkelijk uitgebreider kring van vredesvrienden was er ook nu weer en vond in den Cercle International, die door de bekende stichting onder leiding van Prof. Eykman en den heer Horrix aan de Princessegracht werd ingericht, een regelmatig ver zamelpunt. Stead was er ook; er was nu arbeid voor hem te over, want hij gaf eiken dag zijn „Courrier de la Confé rence” uit. Nog altijd is het een genot de nummers van dit blad door te bladeren en er het waarachtig leven, dat de tweede Vredesconferentie uitstraalde, in terug te voelen. Maar voor den ingewijden lezer kost het niet veel moeite om uit dit blad te bemerken hoezeer de talrijkheid der dele gaties leidde in de richting van elkander overtroeven, en tot verwarring der gedachten. Den Haag stond geheel onder den invloed der Conferentie; het grootste deel van het verkeeer geschiedde nog met rijtuigen, die dan ook de gedelegeerden naar de openingszitting vervoerden. En geheel Den Haag genoot als insider of outsider mede van de feesten, die men gaf. Nog altijd is de herinnering leven dig aan een bal van een der Zuid-Amerikaansche delega ties, waarvan gold, dat alleen de versiering der zaal reeds ettelijke duizenden guldens had gekost! Er waren er niet zoo heel veel ter tweede Vredesconferen tie, die ook de eerste hadden meegemaakt. Tot die weinigen behoorde Léon Bourgeois, ook nu geroepen om een rol van beteekenis te spelen: vooraanstaande juristen als Lam- masch, Martens, Renault, Asser en enkele anderen. Maar een nieuwe verschijning was ongetwijfeld de eerste Duit- sche gevolmachtigde baron Marshall de Bieberstein, op dat oogenblik ambassadeur te Constantinopel, vroeger Staats secretaris te Berlijn, een man, veel beminnelijker en voor-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 224