INTERNATIONALE FIGUREN 208 Zooveel glorie, schitterend bewegen, mondain leven als de tweede Vredesconferentie over Den Haag en Scheve- ningen heeft gebracht, zal men, zelfs in een verwijderde toekomst, niet licht terugzien. Want, laten wij dit zeggen, waren er vele! het recht ontzegde om gewelddadige maatregelen te nemen. Drago mocht zich met deze leer, die tenslotte in een resolutie is omgezet, in veler sympathie verheugen; hij was het type van den welsprekenden Zuid- Amerikaan, die het in levendige gebaren van den gemid delden Spanjaard wint. De Bustamente, wiens boek over de tweede Vredesconferentie nog altijd het meest geraad pleegde is, toonde zich reeds toen de bekwame advocaat, als hoedanig hij Havanna zelfs voor de rechterstoga van het Permanente Hof van Internationale Justitie niet blij vend wil verlaten. En Ruy Barbosa trok wel de algemeene aandacht, maar verwierf zich waarlijk niet de algemeene sympathie door de soms overweldigende wijze, waarop hij zijn meening kenbaar maakte. De dunk, die Brazilië naar zijn woorden van zichzelf weerspiegelde, kon een waar schuwing en tegelijk een voorspel heeten van wat zich bij kans twintig jaren later, in 1926, te Genève zou voltrek ken. Maar Ruy Barbosa was toen en ook later een figuur, die wist wat hij wilde. Hij heeft, vooral in de aangelegenheid, die het voor Zuid-Amerika zoo belang rijke zeerecht betrof, den Engelschen tegenstand niet kun nen breken. Maar wel zorgde hij er bijv, voor, dat toen het nieuw te scheppen Prijzenhof moest worden opgebouwd met een stel rechters, die korter of langer aantal zittingjaren zouden hebben naarmate hun land minder of meer belang rijk was, Brazilië een plaats verkreeg van den eersten rang. Bescheidenheid was niet een der kenmerken van Ruy Bar bosa noch in zijn feesten noch in zijn redes. Wat geenszins wegnam, dat men naar hem luisterde, wanneer hij sprak.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 226