INTERNATIONALE FIGUREN 220 later de diplomatieke carrière is ingetreden! Dressel- huys en zijn medeleden van het bestuur van den Anti- Oorlog-Raad, onder wie een Schaper, een van Embden, een Kooien, een Rutgers, een de Jong van Beek en Donk, waren de geestelijke leiders van deze bijeenkomst. Zij had in zooverre resultaat, dat zij niet slechts leidde tot de stich ting van de Centrale Organisatie, maar deze ook het mini- mum-programma, door den Nederlandschen Anti-Oorlog- Raad opgesteld, aannam, zij het ook naar de onderdeden eenigszins gewijzigd. Het was in diezelfde dagen, dat met groote zorg was voorbereid een poging, waarbij de voor zitter van den Anti-Oorlog-Raad een soort tusschenper- soon zou zijn tusschen Engelsche en Duitsche kringen, die oprecht den vrede wenschten en meenden, dat deze op dat oogenblik te verkrijgen ware. Onbescheidenheid, die ten gevolge had, dat de Rheinisch-Westfalische Zeitung de plannen kon openbaar maken voordat zij ten uitvoer waren gelegd, deed deze niet alleen geheel in duigen vallen, doch zelfs enkele moeilijkheden ontstaan, die gelukkig niet van ernstigen aard waren. De totale afwezigheid van Fran- sche gedelegeerden was reeds een geste in de richting, die gedurende den oorlog door letterlijk alle Fransche kringen zou worden gevolgd. Ja, nog altijd berust in ons bezit een nummer met adresband van het tijdschrift „Nouvelles de Hollande”, tegelijk in Duitsche en Engel sche vertaling verschijnende, ten doel hebbende de intel- lectueele kringen der oorlogvoerende landen in kennis te brengen met persstemmen van den anderen kant: dit nummer was aan Clemenceau geadresseerd en werd door dezen teruggezonden met het eigenhandig daarop ge schreven: refusé! Dat de oorlog het regelmatig internationaal verkeer, waaraan Den Haag zich was gaan gewennen, stopzette, behoeft nauwelijks vermeld. Intusschen zijn er, zonder

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 238