SIMON DE LA VALLÉE 13 en de oudere Cf. ThiemeBecker, Künstlerlex., XXII, 471, litteratuur aldaar. 2) Excerpt uit het Archief der Waalsche kerk te ’s-Gravenhage in het Gemeente-archief aldaar. 3) Als voren. een groote studiereis in het Middellandsche zeegebied, waarvan hij eerst kort was teruggekeerd, toen hij naar ons land vertrok, 1) waar hij, zooals wij reeds zagen, in Mei 1633 aankwam, om al dadelijk een belangrijk aan deel te krijgen in den bouw der kasteelen Honselaersdijk en Ter Nieuburch. Het is, mag ik onderstellen, voldoende bekend, hoe Frederik Hendrik en zijn hof geheel Fransch georiënteerd waren, vooral ook door toedoen van s prinsen moeder, de zoo door en door Fransche Louise de Coligny. Fransche kunst en kunstenaars stonden er in hoog aanzien, en dat ook Simon (Jacques) de la Vallée in die gunst deelde, blijkt, wanneer hij op 13 Maart van het jaar 1634 wordt aangesteld tot „architect van Sijne Hoochts gebouwen”, en wanneer op 26 December van hetzelfde jaar de prins zelf als getuige optreedt bij den doop van den zoon van De la Vallée, die dan, naar zijn vorstelijken peet, Henry wordt genoemd. 2 Als moeder van dezen zoon, echtgenoote van den bouw meester, leeren we kennen Marguerite de Villars, die in Juli 1635 werd ingeschreven als lid der Waalsche kerk te ’s Gravenhage. Deze vrouw moet kort hierop zijn over leden, want reeds op Zondag 28 October daaraanvolgend worden in de Waalsche kerk de trouwbeloften ingeschre ven „entre Simon de la Vallée, veuf, natif de Paris, demeu- rant a la Haye, avec Damoiselle Maria de Cokaine, jeune fille, demeurant a Rotterdam”.3) Merkwaardigerwijs trouwden zij niet te ’s Gravenhage, maar te Amsterdam, waar hun huwelijk op 30 November 1635 in de Waalsche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 23