INTERNATIONALE FIGUREN 226 het voorstel der belangrijk- den Volken van het Per- Internationale Justitie is nog slechts in het begin; wat de vestiging daarvan op Nederlandschen vervulde, en den Italiaan Ricci-Busatti. Wel daarentegen met den Franschen hoogleeraar de Lapradelle, die zijn landgenoot Fromageot, aanvankelijk aangewezen, ver ving, en zich een bekwaam rapporteur toonde, den Engel- schen LordPhillimore en den Amerikaanschen oud-staats- secretaris Root, wiens roep als jurist hem begrijpelijker wijze grooten invloed in deze commissie verzekerde. De heer Hammarskjöld, zoon van een vader, wiens naam in de geschiedenis van het „Haagsche werk” meer dan eens met eere is genoemd, vervulde het secretariaat dezer com missie en was reeds daardoor de aangewezen griffier van het nieuw op te richten Hof. Geruimen tijd, van 16 Juni tot 24 Juli 1920, vergaderde deze commissie; bij hare instal latie sprak Léon Bourgeois namens den Raad van den Volkenbond, waarbij vanzelf herinneringen aan 1899 en 1907 niet geheel achterwege bleven. Langdurig en inge wikkeld zijn de beraadslagingen geweest; geenszins op alle punten werd volledige overeenstemming verkregen, en in meer dan een opzicht moest een minderheid een meerderheidsbeslissing of een compromis-oplossing aan vaarden. De pers in Nederland en ’s-Gravenhage kreeg eiken dag een kort overzicht van wat behandeld en be sloten was. Het mag in dit verband een eigenaardig ver schijnsel heeten, dat Den Haag zoo weinig gevoeld heeft de beteekenis van het besluit, dat de commissie nam: om ’s-Gravenhage als zetel van het nieuwe Hof voor te stel len. Al viel formeel aan dit besluit geen definitieve betee kenis toe te kennen, wel vaststaand mocht het heeten, dat de Assemblée in dit opzicht niet van het voorstel zou afwijken en daarmede dus Den Haag een ste, zoo niet het belangrijkste instituut van bond kreeg te huisvesten. De ontwikkeling manente Hof van I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 244