INTERNATIONALE FIGUREN 230 worden geweten aan de explosie van een torpedo, door een Duitsche onderzeeboot op het schip gericht, zonder dat kon worden uitgemaakt of zulks opzettelijk dan wel tengevolge van een misverstand was geschied. Dit heeft geleid tot de bekende schadevergoeding, welke door de Duitsche Regeering diende te worden betaald. Geheel andere figuren namen plaats in een soortgelijke commis sie, geheel andere debatten werden gevoerd een tiental jaren later in een aangelegenheid, waarin ook Duitsch- land partij was. Ditmaal tegen Amerika, waarbij het ging om vorderingen van Amerikanen, benadeeld door aan slagen op fabrieken, werkplaatsen en dergelijke, die gelijk bekend mag worden verondersteld zijn geschied in de eerste twee oorlogsjaren, toen Amerika nog onzijdig was. Dat een zeker verband tusschen deze aanslagen en de geheime Duitsche agenten, die in Amerika vertoefden, bestond, is sedertdien door verschillende publicaties, ook van de belanghebbenden, komen vast te staan. Maar waar het hier ging om een schadevergoeding, was een derge lijke constateering in het algemeen niet voldoende, doch moest aan de hand van stricte bewijzen worden aange toond de medewerking in bepaalde gevallen. In dit opzicht hebben de Duitschers de partij gewonnen, wat intusschen niet wegneemt dat hetgeen in deze met iets van aan den oorlogstijd herinnerende felheid gevoerde debat ten is komen vast te staan, niet minder gruwelijk is dan de oorlog zelf. Gezien, dat deze debatten veelal van techni- schen en juridischen aard waren, bovendien begrijpelijker wijze met de documenten niet kwistig werd rondgespron gen, heeft zelfs het Haagsche publiek van wat zich daar afspeelde weinig vernomen. Dat weinige echter mocht voldoende heeten om afschuw te wekken voor een der verschijnselen, die een noodzakelijke begeleiding vormen van den modernen oorlog!

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 248