INTERNATIONALE FIGUREN 232 waaraan achtereenvolgens de advocaten en de agenten plaatsnemen teneinde hunne uiteenzettingen te geven, en onmiddellijk daarnaast de tafel van de stenografen en de vertalers. De groote rechtszaal biedt voldoende gelegen heid voor het publiek, dat de zittingen wenscht te volgen en dat er, gelijk bij zittingen over civiele aangelegenheden van de rechtbank, in den regel maar zeer schaarsch is. Advocaten uit de landen, die voor het Hof pleitten, zijn in den loop dezer jaren in de rechtszaal verschenen, tenzij, gelijk Polen en Bulgarije en ook andere landen deden, Nederlandsche advocaten hun plaats innamen. Telken male, wanneer een land partij was, dat niet een lid van zijne nationaliteit in het Hof heeft, werd gebruik gemaakt van de bevoegdheid om een z.g. nationalen rechter voor de behandeling van dit geding of (later althans) van een advies aan te wijzen, en tot dusverre is het bijkans altijd voorgekomen, dat de rechter van het betrokken land be hoord heeft tot degenen, die zich met het vonnis der meer derheid, was dit tegen zijn land gericht, niet konden ver- eenigen. Telkenmale heeft zich in volkomen rust de recht spraak afgespeeld; zijn uren en weer uren heengegaan met de pleidooien; zijn vragen gesteld door den President en soms door de rechters; is de uitspraak gedaan, die, evenals de opening eener zitting in den regel door een vrij talrijk publiek werd gevolgd. Eenige afwisseling in de lange reeks der pleidooien brachten steeds de Engelsche advocaten, die in hun eigenaardige toga’s en met de pruik op het hoofd, voor het Hof pleitten gelijk zij dat doen in eigen land. Veelvuldig kwamen Poolsche aangelegen heden voor het Hof, zoowel om vonnis te wijzen als om advies te vragen. Niet minder dan vier keeren diende de aangelegenheid van de door de Polen in bezit genomen stikstoffabrieken te Chorzow, eerst terzake van de be voegdheid van het Hof, daarna in hoofdzaak, vervolgens

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 250