ft IN HAAGSCHE OMGEVING 233 teneinde uitleggingen van het arrest te geven. Meer dan eens ook, in totaal drie keeren, heeft voor het Hof de zoo belangrijke aangelegenheid van de zónes om Genève, waarbij vooraanstaande Fransche en Zwitsersche advo caten, onder de eersten de tegenwoordige minister Paul Boncour, voor de rechten der partijen pleitten. En een zeer belangrijke aangelegenheid, die voor het Hof diende, belangrijk ook uit politiek oogpunt, was die, welke betrek king had op de tusschen Duitschland en Oostenrijk ge sloten Tolunie, waarin het Hof slechts advies werd ge vraagd, dat intusschen van groote beteekenis was. Een groot aantal landen heeft voor het Hof gepleit; omvang rijke gevallen als b.v. de bevoegdheid van de Europee- sche Donau- en de Oder-Commissie zijn er behandeld, en telkenmale zijn geschillen, die tusschen Danzig en Polen bestonden, aan de orde geweest. De brievenbussen in Danzig; de bevoegdheid der rechtbanken te Danzig; de vraag of Danzig rechtstreeks tot de internationale Arbeids organisatie kon toetreden, en wat al niet meer is er behan deld en beslist. Twee keeren vond het Hof zich in de eigenaardige omstandigheid, dat een der partijen zijn be voegdheid, ja geheel zijn bestaan niet erkende. Dat ge schiedde den eersten keer in het Finsch-Russische geschil over het statuut van Oostelijk Carelië, toen de Sovjet staat zelfs weigerde een vertegenwoordiger te zenden. Den tweeden keer in het Engelsch-Turksche geschil over het bezit van Mosoel, waarbij echter de Turken aan de debatten deelnamen, al formuleerden zij ook alle denkbare excepties en voorbehouden. Afwisselend is het gezelschap zeer zeker geweest, dat in de groote rechtzaal van het Vredespaleis heeft plaats genomen, afwisselend en inter nationaal, naar het uiterlijk in elk geval getuigenis afleg gend van het feit, dat ook in de internationale verhoudin gen het recht zich een plaats begint te veroveren.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 251