SIMON DE LA VALLEE 19 reeds achthonderd op voorschot blijkt te hebben gekregen van zijn aanstaande schoonmoeder. En bepaald vermake lijk is de toezegging zijner huwelijksgift van zeshonderd francs uit zijn toekomstig ouderlijk erfdeel „suivant la coustume de france”. Maar ook de familie Le Tuillier heeft niet lang plezier van den nieuwen verwant beleefd. Aanvankelijk is het blijkbaar alles wel koek en ei geweest, en Simon de la Vallée is met zijn vierde vrouw gaan wonen in het huis der Tuilliers in de Poten, waar, zooals we zullen zien, ook de familie Le Francois en de ons eveneens reeds bekende Michel Page woonden. Het schijnt daar een gezellige Fransche kolonie bijeen te zijn geweesttotdat onze roerige kunstenaar ook hier roet in het eten gooide. Reeds op 1 April van het volgend jaar, 1637, verschijnen Michel Page, mr, schoenmaecker, woonende in de Poden alhier, ende Daniel LeTuillier meede woonende inde vrz. poden”, voor notaris Rietraet en verklaren ten verzoeke van Pierre le Francois, die chirurgijn in het Staatsche leger blijkt te zijn, dat uit de huizing, of „van het pleyn daer Simon la Vallee architect van Sijne hoocht bewoont sedert den22sten der voorleden maand Maart tot den laatsten incluis eiken avond met halve ende heele steenen over de muijren vande huysinghe daer sy deposanten en de requirant syn woonen de sulx is geworpen en dat daer door verscheyde gelasen syn gebroocken en nijet sonder groot perijckel is geweest van daerdoor ymant gequetst te worden”. En toen Michel Page op den zolder van zijn huis was gegaan, zag hij daar de la Vallée boven in de goot van zijn huis staan en ver schillende keeren met steenen naar de woning van requi rant werpen. David le Frangois, broeder van requirant verklaart eveneens, dat uit het huis van la Vallée „soo vehementelyc” met steenen werd geworpen, dat hij erheen is gegaan. Op de trap kwam de la Vallée de getuigen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 29