- SIMON DE LA VALLÉE 21 559, fol. 4. Nass. Domeinarch. nr. elders soude vervougen, versouckende dienvolgens dat Sijne Hoocht daer toe gelieffde consent te geven ende hem van zijnen dienste ontslaen, Soo ist, dat Sijne Hoocheijt genegen wesende den selven daerinne te accommo deren, heeft den voorn. Jacques de la Vallée bedanckt ende ontslagen bedanckt ende ontslaet den selven bij desen, van zijnen dienst inde voors. qualiteijt gedaen, Ende willende den selven vorder gratificeeren ordon neert hiermede zijnen Tresorier generael Thijman van Vol bergen aenden voorn. La Vallée te betalen het volle Jaer gagie van achthondert guldens over desen loopenden ]aere 1637. Mitsgaders sijne costgelden van dertich stuij- vers sdaechs totten dage van zijn vertreck. Ende midts overbrengende deze met behoorlijcke quitantie, zal hem, Tresorier generael de voors. betalinge in verschoninge geleden worden. Gedaan in ’s Gravenhage den sevenden May 1637”. 1 Zooals men uit de vleiende termen van dit ontslag ziet, moet Frederik Hendrik, ondanks alles, toch wel zeer inge nomen zijn geweest met zijn architect. Ondanks alles! Want, dat Simon (Jacques) de la Vallée op het tijdstip, dat hij zijn ontslag aanvroeg, weer in perikelen zat, dat de grond hem hier wellicht te warm onder de voeten werd, bewijst het tegen zijn vrouw gerichte notarieele document. Deze moet hem dan reeds vóór December 1636 hebben verlaten, om naar Parijs te gaan, wat, gezien de oneenig- heden met de families Le Tuillier en Le Frangois in het daarop volgend voorjaar, niet onwaarschijnlijk lijkt. Wel licht heeft de in de liefde wel zeer onbestendige kunste naar zich, vóór hij in dienst van den veldmaarschalk Ake Tott naar Zweden ging, ook van deze vrouw willen ont doen. Althans hooren wij daarna, in Zweden, niets meer

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 31