DE GEBOORTE VAN DEN RAADPENSIONARIS 25 onderzoek bracht aan het licht, dat Jacob geboren was in den tijd, dat zijn vader te Franeker „wegens een fachieuze affaire” in het gevang verblijf hield. De Heeren van het Hof, voorzeker ontsteld over dit feit, gaven maar liever geen verdere bizonderheden aan de open baarheid prijs; slechts vermeldden zij nog, dat de moeder „om aan die vader hulpe toe te brengen, sig ook naa die provincie had begeeven, en bij dat toeval deselve (Jacob Gilles) aldaar is gebooren”. Aan Jacob werd de verlangde toelating verleend. De wensch van de Haar- lemsche regeering om in ieder geval haar candidaat den begeerden post te doen verkrijgen, zal het zijne daar toe hebben bijgedragen. Maar wat was daar nu eigenlijk in Friesland gebeurd? Een vondst in de sententieboeken van het Hof van Holland bracht tenslotte het gewenschte licht in deze duistere zaak.1 De Nederlandsche tak van het geslacht Gilles be hoorde tot die Zuid-Neder landers in de 16e eeuw ter- wille van het geloof uitgeweken. Zij kwam voort uit den lageren Vlaamschen landadel. In 1561 week Briesse Gilles, heer van Minquedorne en aanhanger van de nieuwe leer van zijn woonplaats Dorlay bij Doornik uit naar Engeland, hem vermoedelijk door handelsrelaties reeds bekend. Later vestigde hij zich in de Nederlanden, waar hij in 1615 te Amsterdam overleed. 2) Zijn nakome lingen dreven eerst nog voornamelijk koophandel. Ver schillende leden van het geslacht Gilles zijn in het begin van de 17e eeuw als kooplieden te Amsterdam gevestigd, centrum van uitgeweken Vlamingen en Brabanders. Maar al spoedig bezoeken zij de universiteiten en kiezen de vrije beroepen. xj Civiele Sententieboeken Hof. v. Holland, nr. 857 (4 Juli 1695) en nr. 866 (9 Dec. 1697). 2) Alg. Ned. Familieblad 1905 blz. 349 e.v.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 36