DE GEBOORTE VAN DEN RAADPENSIONARIS 28 Maria, al of niet tusschen de aanvang genomen hebben. tusschen Jacob Gilles en i Parijsche nouveauté s, een Jacob, dan nog minderjarig, geeft Maria een trouw belofte en herhaalt deze in 1690 zelfs schriftelijk, maar buiten weten en toestemming van zijn moeder, daar om zekere reden deze verbintenis zeer tegen haar zin moet geweest zijn. Heeft zij wellicht groote plannen met dien zoon voor gehad en hem getrouwd willen zien met een van de rijke Hollandsche regentendochters, met als ge volg een invloedrijke en voordeelige carrière? Dan zou Jacob’s jeugdliefde een leelijke spaak tusschen deze eer zuchtige plannen gestoken hebben. Dat de reden van Sara’s tegenzin gelegen zou hebben in een minder goede reputatie van Maria Cocq, blijkt nergens uit de stukken, waar haar tegenstanders toch alles naar voren halen, wat in haar nadeel uitgelegd kan worden. Hoe ’t ook zij, spoedig werd de Hollandsche grond het paar te warm onder de voeten. Jacob vertrekt naar Fra- neker, vergezeld van of gevolgd door Maria. Reden van deze overhaaste vlucht kan wel gelegen zijn in het feit, dat Maria toen reeds haar kind verwachtte. In Friesland zijn ze ver van het waakzame oog van Mama Gilles.Boursse en andere familieleden. Jacob zet te Franeker zijn lustig studentenleven voort. Terzelfder tijd in 1691 of 1692 geeft Maria in het dorpje Kollum het leven aan een zoontje, den lateren raadpensionaris. De juiste geboortedatum van het kind is jammer genoeg niet na te gaan, daar uit deze jaren de doopboeken van de Nederd. Herv. Kerk te Kollum ontbreken. Zeer waar schijnlijk is dat jongetje gedoopt als Jacob Cocq en niet als Jacob Gilles. Na deze gebeurtenis moet er een huwelijk gesloten zijn, en wel zijn er huwelijksproclamatiën gegaan in de stad Koevorden en is het huwelijk voltrokken te Odoorn.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 39