JACOB GILLES 29 84, Holland nr. 857, 4 Juli 1695. 1 Maart 1667 (notaris Te Koevorden woonde een neef van Maria, Barend Cocq, een militair apotheker.1) In hoeverre er door Maria en haar familieleden drang is uitgeoefend tot het sluiten van het huwelijk, is niet na te gaan, wel dat Jacob de geldigheid ervan ten stelligste ontkent, daar het, voert hij aan, gesloten is gedurende zijn minderjarigheid „in die syne teedere jaaren”, buiten weten van zijn moeder en niet volgens de wetten van het land (t.w. Holland). Vreemd is het, dat hun trouwproclamatie in de huwe- lijksregisters van Koevorden niet voorkomt en ook wijst de huwelijksvoltrekking in dat plaatsje, daar midden op de Drentsche hei toch op een zekere onregelmatigheid. Ondertusschen waren Jacob’s gedragingen zijn moeder „seer smertelijck” ter oore gekomen. Al zegt Maria Cocq ook in haar verdediging, dat het in Drente gesloten huwe lijk met medeweten van de moeder geschied is en zij bij terugkomst in Holland door deze en de vrienden van haar man vriendelijk is ontvangen, kan men dit toch moeilijk voor waar aannemen, daar het paar in 1695 door Sara GillesBoursse voor het Hof van Holland wordt gedaagd.2Zij eischt de ongeldigverklaring van het huwelijk en het Hof beveelt Jacob, den nog minderjarige, terug te keeren onder de gehoorzaamheid van zijn moe der. Moet men Jacob zelf gelooven, dan heeft hij dit maar al te gaarne gedaan, zijn „gepleegde abuyzen, on gehoorzaamheden ende nulliteyten bitter berouwende”, ondanks alle plechtige verklaringen en beloften, die hij volgens Maria aan haar gegeven had. Nooit zou hij haar verlaten en haar steeds blijven beschouwen als zijn vrouw, tijdens een ziekte wenschte hij slechts haar bij J) Staten v. Oorlog, 1691. Not. Arch. Aalsmeer, nr. N. Doubleth). 2Civiele Sententieboek Hof van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 40