34 DE GEBOORTE VAN DEN RAADPENSIONARIS om Gilles in het zadel te helpen. Was zijn bekwaamheid misschien een doorslaand motief, hoewel hij die tot nu toe alleen nog maar als kundig advocaat getoond had? Later bij zijn benoeming tot raadpensionaris is het een ander geval, dan heeft hij al een lange staatsmanspraktijk achter den rug en staat hij hierdoor sterk tegen degenen, die hem zijn afkomst niet vergaven. Dat Gilles in regentenkringen alleen stond T) en mis schien ook het feit, dat hij zijn geheele leven ongehuwd bleef, geeft te denken, dat de regeerende klasse hem maatschappelijk niet als haar gelijke beschouwde. Nu schijnt hij ook niet bepaald een zeer innemend man ge- men geen toespelingen op zijn i van zijn tijd, zelfs niet in die vijanden. 2) x) G. Geyl. Willem IV en Engeland blz. 193. 2) Knuttel. Pamfletten nr. 17546, 17755. 3) Bussemaker. Archives de la Maison d'Orange Nassau IVe série t. I p. 337. 4) Bussemaker. Archives IVe serie t. IV p. 245. weest te zijn. Toch vindt afkomst in de geschriften van zijn tegenstanders en Dat hij zeer bekwaam was, staat vast. Bentinck van Rhoon, die allerminst tot zijn vrienden behoorde en die het meest had meegewerkt tot zijn val in 1749, geeft in een notitie van Februari 1749 3) een vernietigend oordeel over zijn karakter: „un caractère, qui ne valoit rien”, maar een tiental jaren later, als de partijhartstochten wat ge luwd zijn, geeft hij toch toe, dat Gilles was „un homme de génie et de tête, qui pense lentement et approfondit les choses. II travaille lentement, mais avec soin et preci sion”.4) Hij was begaafd met een groote welsprekend heid en soms in zijn diplomatieke onderhandelingen blijk gevend van groote taaiheid en vasthoudendheid, eigen schappen, die hij wel van zijn moeder geërfd zal hebben.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 45