JOHAN SAMUEL CASSA 41 H Vgl. over dit dagboek Oude Tijd 1870 biz. 323. Op 21-jarigen leeftijd had Cassa, althans in verge lijking met zijn tijdgenooten, reeds een en ander gepres teerd, en bovendien vrij wat van de wereld gezien. Het opmerkelijke bij hem is, dat hij zich van dit alles rekenschap heeft willen geven. Reeds tijdens zijn verblijf in Aken en Parijs heeft hij dagboek gehouden van zijn belevingen studie voltooid worden. Hij heeft daarbij het succes gehad 1, 7 en 8 Mei 1751 in Leiden de academische examens af te kunnen leggen, en 11 Mei na het houden van een dispu tatie ,,De Commodato” te promoveeren. In het dagboek, waarvan ons juist over dezen tijd een klein gedeelte bewaard is, wijdt Cassa lang uit over dit academische tijdvak, dat geduurd heeft van 15 April, den dag waarop hij als student ingeschreven werd, tot 11 Mei, den dag zijner promotie. Vooral het verhaal van zijn promotie is voor de kennis van de ceremoniën bij deze plechtigheid niet onaardig.1) Eenige dagen na zijn promotie, den 14en Mei, liet hij zich als advocaat bij het Hof van Holland inschrijven en werd hij als zoodanig beëedigd. Parijs heeft hij dagboek gehouden van zijn belevingen en indrukken,1Volgens J. G. Frederiks, die het dagboek nog gekend heeft, sprak uit dit werk heel sterk een „gevoel van afstand, welke tusschen hem en de doorluchtigheden, hoogheden en excellentiën” bestond, verder een „zucht tot bewonderen”, maar mogen wij van een 17-jarig jongmensch, voor het eerst in den vreemde, anders verwachten? Frederiks merkte verder op „een zekere eenvoudigheid in het waarnemen en denkeneen niet rijke gave der opmerking”. In het dagboek schijnen verder dichterlijke

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 52