JOHAN SAMUEL CASSA 43 de Wij zullen Cassa's ambtswerk onbesproken laten. De lange serie minuut-resolutiën en de recueils, welke thans nog in het Staten-archief bewaard zijn en van zijn werk zaamheid getuigen, dragen uiteraard een vrij onpersoon lijk karakter. Zijn buitenambtelijk werk is daarentegen voor ons merkwaardiger. In de eerste plaats het werk, dat hij on middellijk na zijn ambtsaanvaarding aanlegde, en dat karakteristiek is voor zijn ordelijken geest. In dit werk legde hij voor zich vast de plichten, welke hij als commies van den raadpensionaris na te komen had, de gebruiken en werkzaamheden bij het bureau van den raadpensionaris en de secretarie van Holland, en tal van andere punten, waarmede hij in zijn ambt te maken had. Het werk is een soort vade-mecum, dat bij voorkomende gelegenheden opgeslagen zou kunnen worden, en waarin alle onder werpen in alfabetische volgorde opgenomen waren. Het geschrift is nauwelijks bekend. Toch is het voor de kennis van de organisatie van de secretarie, de besognes, het gebruikelijke ceremonieel, kortom voor den internen gang van zaken bij de vergadering der Staten en bureaux van Holland belangrijk. Bekender is het tweede buitenambtelijk werk, dat hem jaren heeft beziggehouden: de samenstelling van de indi ces op de resolution van de Staten van Holland van 1525 tot 1653 en van de Gecommitteerde Raden van 1621 tot 1756. De ambtstaak van den commies bracht mede indices te vervaardigen op de resolutiën van zijn eigen tijd, en voor het drukken van deze zorgen. In de jaren tusschen 1760 en 1770 was aldus de index op de resolutiën van 1747 tot 1760 onder zijn toezicht gedrukt. In de rij van de oudere indices ontbraken echter destijds die over den tijd van 1525 1653, zoodat de resolutiën over deze jaren praktisch niet te gebruiken waren.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 54