JOHAN SAMUEL CASSA 44 en kanselarij van de graven x) Th. van Riemsdijk. De thesorie van Holland en Zeeland, biz. 703. Is het de telkens gevoelde behoefte ook over deze jaren een index bij de hand te hebben, welke Cassa in 1768 be wogen heeft bij de Gecommitteerde Raden een plan in te dienen over deze jaren indices samen te laten stellen en te drukken? Waarschijnlijker achten wij het, dat het plan van zijn chef, den raadpensionaris Steyn is uitgegaan. Steyn had groote belangstelling voor de geschiedenis van zijn gewest, en de leemte in de indices moet hij sterk ge voeld hebben. Eenige jaren te voren, in 1757, had hij als registermeester van de leenen den bekenden griffier van de leenen, mr. Martinus Gousset, bewogen tot het ver vaardigen van den reusachtigen index op de registers, welke in de Leenkamer berusten,!) het is niet onwaar schijnlijk dat hij thans den stoot tot dit plan gegeven heeft. Cassa heeft in elk geval bij de indiening van zijn voor stel op den steun van Steyn kunnen rekenen. Toen Gecom mitteerde Raden het advies van Steyn vroegen, ontwierp deze met eigen hand een besluit, waarbij Cassa’s voorstel aangenomen werd en een belooning van 25 gulden voor elke honderd bladzijden van de gedrukte registers der resolutiën, welke in den generalen index verwerkt zouden worden, toegezegd werd. De Gecommitteerde Raden heb ben overeenkomstig dit advies besloten. Cassa is onmiddellijk aan het werk gegaan en het is ongelooflijk in welk een korten tijd de 68 deelen gedrukte resolutiën van 1525 tot 1653 door hem van indices voorzien zijn, en wat meer zegt, op welk een voortreffelijke wijze deze indices gemaakt zijn. Het is waar, dat hij de indices van 16531747 als voorbeeld had, en dat hem misschien het verwijt gemaakt kan worden, dat hij zich bij de keuze van de respecten voor den ouderen tijd teveel

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 55