JOHAN SAMUEL CASSA 53 r) Van zijn zonen is de jongste Mr. Pieter Adriaan Goske Cassa in 1797 secretaris geweest van de commissie van Binnenlandsche Correspondentie; sindsdien komen wij hem niet meer tegen. Een andere zoon Johan Adriaan Lillie Cassa bekleedde sinds 1803 ondergeschikte klerkebetrekkingen bij het gewestelijk bestuur. 2) Cassa heeft eenige belangstelling voor de schilderkunst gehad. Hij komt voor onder de leden van het Haagsch schildersgenoot- schap. Hoewel waarschijnlijk een portret van hem bestaan heeft, is geen portret als zoodanig geïdentificeerd kunnen worden. overleden.1Over zijn laatste levensjaren weten wij niets, zelfs niet of hij zich nog aan nieuwe verzen ge waagd heeft. Wij zullen niet beproeven een beeld van Johan Samuel samen te stellen; de gegevens welke wij daarvoor bezitten, zijn te gering. Misschien zal hiervoor de tijd komen, wan neer het dagboek teruggevonden mocht worden. Maar enkele eigenschappen mogen wij hem reeds nu toeschrijven: een buitengewonen, volhardenden ijver, een zeer ordelijke wijze van werken, het talent om veel werk snel af te doen. Daarnaast echter: een buitengewoon nuchteren geest. Frederiks merkte dit reeds op uit zijn dagboek, en wij, die hem tusschen 1767 en 1780 en na 1790 in zijn vrijen tijd bijna niet anders dan indiceerende kunnen voorstellen, meenen hetzelfde te kunnen opmer ken. 2Cassa was waarschijnlijk reeds vroeg verambte- naard. De enkele fragmenten van zijn dagboek en zijn andere niet officieele stukken geven niet de verwachting, dat hij een belangwekkende persoon en dat zijn werk boeiend is geweest. Maar hoe wij over Cassa zullen denken, op onze erken telijkheid voor zijn werkje over de Hollandsche griffie, voor zijn uitgebreide indices, voor zijn inventaris van het statenarchief en voor de goede zorgen voor de Holland sche charterkamer, heeft hij ten volle aanspraak.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 64