DE KUNSTVERZAMELINGEN ENZ. 55 in het avant-corps in een fronton uitloopt, welke ver sierd is met een schild, eertijds prijkende met de wapens der graven de Noyelle, later vervangen door die van Oranje-Nassau, In Juli 1795 is het blazoen uitgehakt, zoodat alleen het vlakke schild of cartouche overbleef. De woning zelve is echter in den loop der tijden door onoordeelkundige, gevoellooze verbouwing ingrijpend gewijzigd. In het avant-corps bevond zich eertijds de enkele trapstoep met fraai geornamenteerde deurtravée, in italiaanschen stijl uitgevoerd nu naar den zijkant verplaatst van de vroegere stoep is niets meer te zien. Van de oorspronkelijke gevelordonnantie, die door de wijziging der kozijnen heeft geleden en door het ver- hoogen der bovenverdieping, heeft het zijn sierlijk belijnd hoog leien dak met smaakvol geprofileerde schoorstee nen ingeboet. Het vertoonde geheel den stijl van dien tijd en maakte met zijn hoogen gevel een goed figuur te midden der omringende woningen, waar nog vrijwel huis aan huis trapjes- en renaissancegevels met in lood gevatte ruitjes, overhangende verdiepingen en aardige dakvensters vertoonde. Daarna hebben de mooie gevel tjes plaats gemaakt voor de vlakke karakterlooze gebou wen, door den kunstsmaak dier dagen lofwaardig ge acht. Wat uit de 18e eeuw nog over was, werd in de 19e eeuw, toen men er geen hart meer voor had, afge broken en door banale puien vervangen. Evenals de meeste huizen uit die bouwperiode, is het, in verband met de daaraan gegeven opvolgende bestem mingen, van binnen geheel uitgebroken en herinnert niets meer aan de vroegere prachtige inrichting van het eertijds grafelijke gebouw. Sedert de eens zoo fraaie zalen eerst tot museumlokalen, later tot schoolvertrek- ken en eindelijk tot bureaux zijn gemetamorphoseerd, is de oorspronkelijke binnenbouw moeilijk meer vast te

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 67