PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 63 schelpen, zeedieren en gewassen, viervoetige, tweeslach tige kruipende dieren in flesschen op liquor, delfstoffen en versteeningen, wapens, sieraden, gereedschappen en mo dellen op 't gebied van vesting- en scheepsbouw. In een tweetal gebogen eiken porceleinkasten een „extra fraay oost-indisch met goud geëmailleerd porseleinen tafelser vies”, bestaande uit 322 stuks. Een ander bevatte een Doorniks dito (pate tendre) van 189 stuks; nog was er een „engels aarde-tafelservies”, mogelijk een Wedg wood. 20De opstelling van fraai porselein was volkomen in den geest van dien tijd, toen de liefhebber daarvan de groote bekoring ondervond. Verder waren er kasten, op gevuld met groepen, beelden en borden van Chineesch en Meiszner. Hier waren ook de vlinders, met zorg geprepareerd en bewaard onder glazen stolpen. Andere lokalen herbergden de kunstverzamelingen, af gietsels van antieke beeldhouwwerken en enkele origineele busten, waarvoor in 1792 piëdestals of voetstukken wer den gemaakt. Deze collectie was onder beheer van Hem- sterhuis. Er waren niet minder dan dertig eiken kasten, w.o. een extra groote, met 16 laden en twaalf zeer groote ruiten, een met 40 laden en 24 groote ruiten, bovendien een bui tengewoon groote driedeurs gebeeldhouwden notenkast met 6 laden en 154 ruitjes, in een er van een „verzilverde zee”. Het museum van natuurlijke historie stond sedert 1770 onder leiding van den hofraad Arnaut Vosmaer. 21Deze heeft van zijn relaties geprofiteerd om belangrijke aan- koopen te doen. Op tal van aucties werden verschillende geologische, anatomische of andere „zee-rariteijten” ver worven. Zoo op die van Brand (23 October 1792) „zee- horens en een ongemeene rinosorushoorn”, een olifants-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 75