64 DE KUNSTVERZAMELINGEN VAN STADHOUDER Het „Cabinet de médailles et antiques” was toever trouwd aan de zorg van Frans Hemsterhuis. Deze numis- kies, zeesterren en een zilver vergulden beker van „Spi- nola”, 22alles voor 2210, Op de auctie prof. A, D. Gau- bius te Leiden (12 Maart 1792) allerlei mineralen voor 245. Een skelet en een insect, respectievelijk voor ƒ1106 en 310 kwamen uit de verkooping van den boekhande laar Gunther. Op een andere verkooping verwierf hij ota- hitische schelpen en vier japansche schildpadden. In 1770 deed hij een uiterst belangrijken koop, hij slaagde erin om bij B. Hentzy de hand te leggen op den origineelen platenatlas van het antiquiteitenkabinet van „Toms”, voor het geringe bedrag van 20. 23) In 1806 kwam dit plaatwerk, hetwelk in 1795 waarschijnlijk door Vosmaer persoonlijk in veiligheid was gebracht, uit de bibliotheek van Mr. P. van Damme in die van Lodewijk Napoleon. Zijn assistent G. Carbentus was belast met het prepa- reeren der vogels, die meestal van het Kleine Loo kwamen. De benoodigde spiritus of moutwijn werd, evenals de tabak, die voor opvulling diende, door hem geleverd. Voor ’t opzetten van een „ongeboren” olifant berekende hij 40. Behalve „kassen” voor de skeletten, fiolen en stolpen voor de vogels, waarvoor geen prijs wordt opgegeven, werd nog in 1792 een „extra groote ronde glazen stolp” op eiken voetstuk aangeschaft en nog drie brooden cam- fer, samen voor 630, het pond kostte 213. In die jaren werden nog een „extra groote vogel- of beestenkas” en vitrines geleverd, waarbij wij thans niet verder willen stil staan; nagenoeg ieder jaar vindt men van een en ander den aankoop vermeld. Dit kabinet kon worden bezichtigd Maandag, Woensdag en Vrijdag van 12—1 uur. Het be zoek was groot: in één zomer waren er 1860 kijkers.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 76