66 DE KUNSTVERZAMELINGEN VAN STADHOUDER Met vrij groote zekerheid kan tot de oudste bestand- deelen van de verzameling worden gerekend de serie van 21 portretten van hoplieden, waartoe Johannes A. van Ravesteynomstreeks 1611 van Maurits opdracht ontving en die nog tot op heden in het Mauritshuis te bewonde ren zijn. Voor de inwendige versiering en aankleeding van het Stadhouderlijk kwartier, het Oude Hof, de Oranjezaal van het Huis ten Bosch, alsmede de lustverblijven te Hon- selaersdijk, het huis ter Nieuburch en het Kasteel van Buren, bestelden zoowel Frederik Hendrik als Willem II en III tal van schilderstukken aan de beste meesters van hun tijd. Zoo maakte, volgens de ordonhantieregisters, Rembrandt voor Frederik Hendrik van 1633—1646 een zevental tafereelen uit het leven van Jezus en later nog een klein schilderij, waarvoor hem 1244 werd betaald. Pieter Post25) verleende zijn bemiddeling bij de door Willem II gedane aankoopen, terwijl de Koning-Stad- houder, die een goed kunstkenner bleek, meerdere uit nemende stukken verwierf. Helaas zijn wij van het einde dezer collectie, het droevig uiteenvallen op de hoogte. Zeer te bejammeren is, dat de oude prinses-douairière Maria van Hessen-Cassel Maryke-Meu) uit het Friesche erfdeel, dit door Willem III nagelaten kunstkabinet op 26 Juli 1713 te Amsterdam in het openbaar heeft laten verkoopen. Blijkens den catalogus van G. Hoet, brachten de 61 schilderijen ruim 59.000 op. Hierbij waren werken van de groote meesters, 6 van Dycks, 7 van Rubens, 6 Titiaans, 2 Don's, enz. Het overschot der aan den Pruisi- schen koning ten deel gevallen stukken, die de glorie van het Oude Hof, het Huis ten Bosch, de Kasteelen van Hon- selaarsdijk en het Huis ter Nieuburch uitmaakten (alleen uit Honselaarsdijk werden in 1720 49 schilderijen en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 78