70 DE KUNSTVERZAMELINGEN VAN STADHOUDER stoep voor ’t huis hebben, niet anders dan een steenen bank vóór de woning. Na zijn dood werd de plaatsnijder Hendricus Hondius 35eigenaar, die het weer bij acte van 18 Mei 1640 van de hand deed aan den „wollen- en zijde- laekenkooper” (grossier) Johannes Smits36)) of Smith voor 1500 en een schuldbekentenis van 5400. 37In Augustus d.a.v. wordt hem vergund om de luifel voor zijn woning hooger te stellen en tevens overeengekomen dat de scheidingsmuren tusschen het zijne en het door overste Weder holt gestichte huis gemeen zouden zijn. Daarna kwam de woning aan zijn kinderen Pieter en Josina, die haar bij acte van 21 October 1669 voor 13.000 van de hand deden aan Lambert van Notten „france kramer”. Diens erven transporteerden op 18 Juli 1698 twee huizen en erven met de naastgelegen kamer boven den stal Valkhuis) en waarvan het grootste reeds door den koo- per was betrokken en het kleinste door Wayfort, voor f 14.000 aan Johan Herault de la Tour. Nu volgt de aankoop door den erfstadhouder, maar in 1772 besloot deze het aan den procureur van der Ven verhuurde pand weder van de hand te doen. Aanvankelijk in 't openbaar aangeboden en omschreven, als „hegt, sterk en weldoortimmerd, bevattende vier beneden- en zes bovenkamers, ruime zolder, keuken, provisie- en turf- kelder”, stond de goedhartige prins het bij acte van 8 Juni 1773 onder de hand af aan zijn kamerdienaar, tevens kleermaker Georg Carl Walch voor 10.000 3000 con tant en een kustingbrief van 7000). Vervolgens werd voor de inrichting van het naturaliakabinet ruim 1230 uitgegeven. Op den duur bleek echter, bij het toenemen der ver zamelingen, de plaatsing der schilderijen niet gelukkig. Dit gaf aanleiding tot overweging van de vraag of door verbouwing van het kleine huis, waar de pages verbleven,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 82