PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 79 Kabinet van Zeldzaamheden waren door het „edel moedige” Frankrijk plechtig aan de Bataven aangeboden; (hetzij dat men het niet de moeite waard achtte ze mede te nemen, dan wel dat de naam „de Ruyter” voor hen geen prettige herinneringen in het leven riep: er waren twee degens en den admiraalstaf (zonder knop) van dien vlootvoogd bijverder een met goud en zilver geciseleerd, met edelsteenen versierd, kanonnetje op affuit,47) een staf en twee degens van M. H. Tromp en relieken uit den Geuzentijd. Om de comedie te voltooien, trok een lange stoet Fran- sche en Bataafsche militairen, als eere-escorte van het Valkhuis naar het Binnenhof, alwaar door generaal Du- monceau de historische gedenkstukken aan den Voor zitter der Vergadering ter hand werden gesteld. Edoch, de daarbij voorgelezen missive van den Commissaris der Nationale Conventie Alcquier hield in dat „pour se con former a leurs instructions pafticulières”, deze, namens de Fransche republiek, de op het Buitenhof aanwezige collecties in bezit nam. „Als onderpand van achting en vriendschap” werden gracieuselijk aan de Vertegen woordigers van het broederlijke Bataafsche Volk, nog enkele souvenirs uit de prinselijke collecties vereerd. (Niemand had lust in een olifantshuid want nog in 1809 komt deze voor op de lijst der aanwezige voorwerpen) terwijl sommige deelen van minearologischen en anato- mischen aard naar de Leidsche Musea verhuisden. Met den modernen beeldenstorm van Pieter Paulus, waarbij alle teekenen van gezag, van rang en grootheid uit de kerken en bewaarplaatsen,45) waren verwijderd, moesten ook de in den gevel aanwezige wapens van het voormalige Kunstkabinet het ontgelden; zij werden uitgehakt. Na deze heldendaad te hebben volbracht, kreeg het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 92