PRINS WILLEM V EN HARE LOTGEVALLEN 81 30 December 1815 weder verlengd tot 31 December 1820 voor 478,12 per jaar. Het bleek echter, dat het Nut het huis niet meer als schoollokaal gebruikte, maar het als particuliere inrichting onderverhuurde aan den onderwijzer Beekman. Waar nu aan de woning dringende herstellingen noodig werden geacht en deze door de geraadpleegde deskundigen op 1325 waren begroot, achtte men het geraden het pand van de hand te doen. Voor de geschatte waarde van 4500 werd het Nut ondershands eigenaar, waarbij dit op zich nam om de communicatiedeur tusschen dit perceel en de departementale school dicht te metselen. In dit ver trek op de eerste etage bevond zich een fraai rood trijpen behangsel. Het Nut verkocht de woning nu voor 6000 aan den bewoner, den hoofdonderwijzer Hermanus Johannes Beekman en op 23 Januari 1846 ging het over van diens weduwe Lena Dorrepaal aan den boekhandelaar W. P. van Stockum voor 14.500. Blijkens den ter Landsdrukkerij van Holland gedrukten catalogus werd 28 September 1795 en volgende dagen ,,op of vóór het gewezen Naturalia- of Konstkabinet op het Buitenhof” een gedeelte van den magnifiquen inboe del verkocht, o.a. de kostbare O.I.-en Saxische porse leinen en het groote tafelservies. Bijzonder deftige inboe dels werden op straat vóór de woningen geveild en dik wijls moest bij grooten toeloop van gegadigden en kijkers het verkeer eenvoudig worden gestremd. De hofschilder Haag was dus, evenals de vele offician ten, zijn betrekking kwijt; het is echter vrij zeker dat hij in Den Haag bleef, althans in 1798 werd hem zijn achter stallig salaris uitbetaald en zijn schilderijencollectie 21 December 1812 aldaar verkocht. Verder werden op 14 December 1795 kostbare O.I. 6

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1933 | | pagina 94