BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 100 zal men gheen vreemde luyden in den voors. huysse her- bargen dan die besmet ofte becommert zijn metter lasarie en den meesters verthoont sullen hebben heuren brieff, daer bij dat blijcken zal, zijluyden vuyl geschouwet ende van der lasarie besmet zijn, die welcke men zal herbarghen eenen nacht ofte twee ende langer nyet, mer wat trawan ten ofte bedelaers achter landen lopende met hoerluyder bryeven ende anders, die en zal men in geenreley manie ren in den voors. huysse moegen herbergen.” Het is den zieken leprozen ten strengste verboden andere menschen bij zich te nooden of spijs of drank te geven, zelfs van hun eigen familie, „en sullen oick de voors. ziecken leproessen nyet moegen noeden haeren moeder, kinderen nochte gene vrunden, wye dattet zij noch gheene andere vreemde siecken ofte gesonde luyden omme bij hemluyden te commen eeten ofte drincken spijs ofte dranck toe te steecken noch oick buyten den huysse te haelen ofte doen haelen eenighe zwaere bieren ofte wijnen omme alsoe daer met malcanderen ofte yemandt van haer vrunden soe voors. es te drincken”. Ook op hun feestdagen is den zieken verboden „yemant ter werelt te moeghen nooden, aenhaelen ofte bij hem luyden roupen ofte gehengen bij hemluyden te mogen commen eeten off drincken ofte geselschap te houden, all waert oick zoe, dat yemant hemluyden daer toe soude willen ofte begeren te gheven ofte te schencken”. Aan het hoofd van het Leprooshuis stonden vier le proosmeesters. Hun ambt was geregeld bij de instructie van 12 Augustus 1524, die we reeds eerder besproken hebben. Zij hadden tot taak het huis en de kapel „in raecke ende daecke te houden”. Zij stelden een rentmeester aan, die „ontfangen sal alle de incoemen ende schulden den leproeshuyse incoe- mende ende sal noch gehouden wesen alle jaeren drie ofte

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 108